ARAMA YAP
10 dk
30 dk
Orta
4 kişilik
15649

Standart pilav tariflerinden sıkıldıysanız ve pirinç ile bulgurun dışına çıkmak istiyorsanız, kırmızı biber aromalı arpa şehriyeli pilava ne dersiniz? Arpa şehriyeli pilav tarifimizi farklı kılan diğer malzeme de ıspanak… Tavuk suyu ile pişirilen ve sebzelerin faydalarını içerisinde toplayan arpa şehriyeli pilava eminiz bayılacaksınız! Hazır arpa şehriyesi pilavını denemişken bizce pırasalı arpa şehriye pilavı tarifine mutlaka göz atın!


Arpa şehriyeli pilav gibi hafif farklı pilav tariflerine göz atmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız "Evet!" ise, kuru domatesli bulgur pilavı ve yarma pilavı tariflerimizi de denemenizi öneririz!


Arpa Şehriyeli Pilav Yapımı


Arpa şehriyesinden pilav yapımı oldukça basit. İçine ekleyeceğiniz malzemeleri seçmek tamamen damak zevkinize kalmış! Pilav tenceresine tereyağı ve sıvıyağı ekleyin, üzerine şehriyeleri alıp rengi bir koyulaşana kadar kavurun. Şehriyelerin üzerini bir parmak geçecek kadar sıcak su ekleyin, son olarak tuzunu da ekleyerek kapağını kapatın. Şehriyeler suyu çekince altını kapatabilirsiniz. İşte arpa şehriyeli pilavımız hazır, afiyet olsun!


Tane Tane Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi


Arpa şehriyeli pilavın tane tane dökülmesi için kavurma süresini çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Az kavurursanız lapa olacak, çok kavurursanız da yanık bir tat almanıza neden olacaktır. Bu yüzden arpa şehriyelerinin rengi biraz koyulaştığında kavurmayı bırakmanız gerekir.


Arpa Şehriye Pilavı Kaç Dakikada Pişer


Arpa şehriyeli pilavın yapımı oldukça pratiktir ve 15 dakika gibi kısa bir süre içinde pişer.


Arpa Şehriye Pilavı Su Ölçüsü


Biz tarifimizde 2 su bardağı arpa şehriyesi için 1.5 su bardağı tavuk suyu kullandık. Eğer pişirme sırasında az geldiğini düşünürseniz ekleme yapabilirsiniz.


Arpa Şehriyeli Pilav Kaç Kaloridir?


1 porsiyon arpa şehriye pilavı yaklaşık 300 kaloridir.

Pişirmeye Başla