ARAMA YAP
10 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
6845

Güneydoğu bölgesi ve Adana yöresine özgü bir yemek olan börülceli bulgur pilavı, acebekli bulgur pilavı olarak da bilinir. Çünkü yörede börülce, acebek ismiyle anılır. Yine Adana yöresinden farklı ve leziz bir pilav tarifini de buraya bırakalım: Avgan pilavı!

Sağlıklı beslenme trendinin yükselişiyle birlikte, kuru börülce gibi bakliyatları artık mutfağımızda daha sık görür olduk. Salatası, çorbası, yemeği, zeytinyağlıları ve şimdi anlatacağımız tarifte olduğu gibi pilavı harika olan börülce farklı lezzetiyle damaklarınızı şenlendiriyor! Pirince göre daha sağlıklı ve hafif olan bulgur ile bir araya gelerek kuru börülceli bulgur pilavını ortaya çıkarıyor! Börülce ve bulgurun birlikteliğiyle sadece börülceli pilav elde edilmiyor, çok besleyici ve doyurucu börülceli bulgur çorbası da hazırlanabiliyor!

Bulgur pilavının nasıl yapılacağını bildiğinizden eminiz ama börülceli bulgur pilavı için biraz farklı bir yol izleyeceğiz. Normal şartlarda bulguru haşlamadan önce biraz kavururuz ancak börülceli bulgur pilavında, bulgurları direkt börülcenin haşlanma suyuna ekliyoruz. Geleneksel bulgur pilavında bulgur ile birlikte kavrulan soğanları bu defa ayrı bir tavada kavurarak en son börülceli bulgur pilavının üzerine ekliyoruz.

Farklı ve doyurucu pilav tarifleri arayanlar için harika bir seçenek olan börülceli bulgur pilavını denemek için hiç vakit kaybetmeyin!

Pişirmeye Başla