ARAMA YAP
30 dk
35 dk
Zor
4 kişilik
13714

Öyle bir pilav düşünün ki içinde et, sebze, ceviz ve harika baharatlar bir arada olsun! Anlatınca çok lezzetli bir tarif gibi geldi değil mi? Emin olun Mengen pilavı tarifimizi denediğinizde tahminlerinizden çok daha lezzetli olduğunu deneyimleyeceksiniz.


Lezzetli yemekleri ve şefleri ile ünlü Mengen, Bolu’nun küçük bir ilçesidir. Yüzölçümü küçük olsa da şöhreti tam tersine çok büyük! İşte Mengen pilavı tarifimiz de bu harika yöreye ait. En güzel Mengen pilavı nerede yenir diye soracak olursanız tabii ki Bolu’da!


Zengin harcı ve etin kendi suyu ile pişen pirinçten tadını alan Mengen pilavı tam bir şölen yemeğidir. Gerek yapımının biraz meşakkatli olması gerekse damaklarda asla unutulmayacak bir tat bırakan lezzeti ile Mengen pilavı genelde özel günlerde ve kalabalık aile sofralarında tercih edilir. Peki Mengen pilavının yanına en çok ne yakışır derseniz, buz gibi ferahlatıcı bir cacık tabii ki!


Mengen pilavını sevdiyseniz aynı yöreden iki harika pilav tarifini daha denemeye ne dersiniz? Gerede pilavı ve Bolu pilavına da emin olun bayılacaksınız!


Mengen Pilavı Kaç Kaloridir?


Mengen pilavı, diyet yapanları ve hafif beslenenleri biraz üzebilir çünkü yoğun içeriği ile biraz yüksek kalorili bir öğün. 1 porsiyon Mengen pilavı yaklaşık 557 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Mengen Pilavı Tarifi

: Tam Bir Şölen Yemeği ;

Malzemeler

- 4 kişi +
pirinç, 400 gram
2 su bardağı
kuşbaşı kuzu eti
200 gram (g)
tereyağı
1 su bardağı
kültür mantarı, ince kıyılmış
1 su bardağı
soğan, orta boy, küp doğranmış
2 adet
havuç, küçük boy, zar doğranmış
1 adet
domates
3 adet
su, sıcak
5 su bardağı
Knorr Et Suyu Bulyon
1 adet
şeker
1 tatlı kaşığı
Knorr Kekik
1 tatlı kaşığı
dereotu, ince kıyılmış
1 demet
Ceviz içi, ince kıyılmış
1 su bardağı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tarif Bolu, Mengen’de çıkan, içi kızıl mantarıyla yapılmaktadır. Her yerde bulunan kültür mantarıyla uygulanabilir.