Coğrafi yakınlığı ve kültür alışverişi ile bizim ülkemize de gelmiş ve çok sevilen bir tarif olmuştur. İçli köfte, yöresel farklılıklar ile iki şekilde hazırlanır. Biri haşlama, diğeri ise kızartmadır. Haşlanmış köfteler eritilmiş tereyağı ile servis edilebilir. Restoranlarda içli köfte istediğinizde muhtemelen daha çok kızartma versiyonu ile karşılaşmış olsanız da haşlama usulü de oldukça yaygındır.
Ülkemizde Adana, Bitlis, Osmaniye, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Malatya, Mardin, Diyarbakır, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Yozgat yörelerinin yerel lezzetlerinden biri olan içli köfteyi artık ülkenin dört bir yanında bulmak mümkündür.
İçli köfte hem bir ana yemek hem de miktarına göre yardımcı bir yemek olabilir. Bu yüzden de yanına yapılacak yemekler konusunda kafanız karışabilir. Öyleyse gelin içli köftenin yanına yapılabilecek yemeklere hemen göz atalım!

İçli Köftenin Yanına Hangi Yemek Güzel Gider?

İçli köfte biraz ağır ve etli bir yemek olduğu için yanına daha hafif tamamlayıcılar ile bir menü planlamak daha iyi olacaktır. Menünüzdeki besin dengesini yakalayabilmek için sebze ağırlıklı yemekler ideal olacaktır. Öyleyse gelin “İçli köftenin yanına ne iyi gider?” sorunuzu sebzeli tarifler ile cevaplayalım!

Lokanta Usulü Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

“İçli köftenin yanına ne yapabilirim?” diye merak ediyorsanız, zeytinyağlı bir klasiğe ne dersiniz? Barbunya bir yaz sebzesi olduğu halde her mevsim sofralarda; onu bu kadar kolay ulaşılır yapan şeyler derin dondurucuda saklanabilmesi, konservesinin yapılabilmesi ve bakliyatının olması. Lokantalarda adını pilaki olarak bildiğimiz barbunya, evlerde de genellikle İstanbul usulü zeytinyağlı pişen ve ılık-soğuk olarak yenen leziz bir yemek. Evde pişen barbunya, anne şeflerin yaratıcı fikirleriyle farklı farklı şekillenirken lokanta usulü zeytinyağlı barbunya; hemen herkesin bildiği, üç aşağı beş yukarı tek yöntemin ürünüdür. Bu tarif lokanta usulü zeytinyağlı barbunya tarifi arayanlara, arayıp bulamayanlara gelsin!

Karalahana Sarması

Sarma zaten hem emek isteyen hem de yemesi çok zevkli bir yemekken karalahana ile yapılınca çok da besleyici oluyor. Karalahana C vitamini açısından çok zengindir ve yüksek lif oranına sahiptir! Hazır havalar soğumuşken içli köftenin yanına ne gider sorumuzun cevabı, tencerenin altı tıkırdaya tıkırdaya pişen bir karalahana sarması olsun!

İçli Köftenin Yanına Hangi Mezeler Gider?

İçli köfte, aslında ana yemek sayılabileceği için yanına bir yemeğe de ihtiyaç duymayabilir. İçli köftenin yanına ne iyi gider diye düşünüyorsanız, bizce en iyi meze gider! Öyleyse gelin içli köftenin hemşerisi olan iki meze tarifini deneyelim!

Babagannuş

Yöresel bir meze çeşidi olan babagannuş, özellikle Hatay mutfağına özgü soğuk bir meze çeşidi. Ana malzemeleri patlıcan, biber ve yoğurt olan bu meze aynı zamanda 'abugannuş' adıyla da bilinir. Tahin veya süzme yoğurtla yapılan babagannuş misafirlerinize şipşak hazır edebileceğiniz enfes bir meze. Üstelik içli köftenin yanına ne gider sorunuza da en iyi cevaplardan biri!

Humus

Haşlanmış nohut ile yapılan mezelerin en bilineni humustur. Yapımı oldukça kolay olsa da bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Öyleyse gelin içli köftenin yanına harika gidecek olan humus tarifimize göz atalım!

İçli Köftenin Yanına Hangi Çorba Gider?

Çorbasız bir menü düşünülemeyeceği gibi içli köfte de çorbasız düşünülemez! İçli köftenin yanına ne iyi gider derseniz, sıcacık bir çorba mükemmel bir başlangıç olacaktır.

Lokanta Usulü Tavuk Çorbası

Lokanta usulü tavuk çorbası yapımı için şehriye, tavuk eti ve terbiye gerekiyor; istenirse içine başka malzemeler eklenebilir. O zaman lokanta usulü tavuk çorbası tarifimize geçelim, yaratıcılığı herkesin kendi zevkine bırakalım.

Erişteli Yoğurt Çorbası

Hafif, besleyici ve lezzetli bir çorba tarifine ne dersiniz? İçli köftenin biraz yoğun olan aromasını yumuşatacak yoğurtlu ferah bir çorba olan erişteli yoğurt çorbasını da mutlaka deneyin!

Bonus: İçli Köftenin Dağılmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

İçli köftenin yanına ne gider sorunuza doyurucu cevaplar verdiğimizi düşünüyoruz, öyleyse gelin buraya içli köfte ile ilgili bir püf noktası da bırakalım! Un , irmik ve yumurta içli köfte harcının homojen bir kıvam almasını ve pişerken dağılmamasını sağlar. Un ve yumurta ikilisi hamurun dağılmaması için gereken altın malzemelerdir!