ARAMA YAP
15 dk
60 dk
Orta
4 kişilik
135 kcal
61611

Çorba, teorik olarak sebze, et ve balık gibi yiyeceklerin sıvı içinde pişmesine denir. Örneğin, Fransızlar için çorba yemeğin başında sunulan sıvılaştırılmış iştah açıcı yemek demektir; bir dilim ekmeğin üzerine dökülen et suyu veya bol sulu yemek de çorba anlamına gelir. Hatta eskiden çorba, sebzeli, etli, balıklı ve tavuklu sulu yemeklerin üzerine konan ekmek dilimi ile servis edilirmiş, belki de gerçek anlamına bir göndermeydi. Bizim mutfağımızda çorbalar berrak ve kalın çorbalar olmak üzere ikiye ayrılır. Kalın çorbalar ise bağlama usullerine göre çeşitlenir: Püre tabanlı çorbalar, krema tabanlı çorbalar, meyaneli çorbalar ve soğuk çorbalar.


Lokanta Usulü Tavuk Çorbası, hemen herkesin bildiği, Lokanta Usulü Terbiyeli Tavuk Çorba ya da daha çok Lokanta Usulü Tavuk Suyu Çorbadır. Böyle söylendiğinde tavuk suyun içine atılmış ve sadece haşlanmış gibi gelir, ama Lokanta Usulü Tavuk Çorbası geleneksel terbiyeli ve şehriyeli çorba çeşitlerimizden biridir. Gerçek Lokanta Usulü Tavuk Çorbası yapmak için önce et suyu pişirmek gerekir. Tavuklar suda haşlanır ve ayrı bir yerde bekletilir. Haşlama et elde edildikten sonra istenirse Lokanta Usulü Sebzeli Tavuk Çorbası, istenirse Lokanta Usulü Tavuklu Şehriye Çorbası pişirilir. Önemli olan et suyuna hazırlanan bütün çorbalar gibi, ilk aşamayı hazır etmektir. Bizim Lokanta Usulü Tavuk Çorbası yapımı için şehriye, tavuk eti ve terbiye gerekiyor; istenirse içine başka malzemeler eklenebilir. O zaman Lokanta Usulü Tavuk Çorbası Tarifimize geçelim, yaratıcılığı herkesin kendi zevkine bırakalım. Tavuk suyu çorbanın yanına ne yakışır derseniz aklımıza ilk gelenlerden biri içli köfte olacaktır! Öyleyse gelin içli köfte ile hangi tarifler uyumlu olur öğrenmek için içli köftenin yanına ne iyi gider yazımıza göz atalım!


Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi


Çocukluğumuzdan beri hastalıkların ilacı olarak bilinen şifa deposu tavuk suyu çorbasını bir de bizim tarifimizle deneyin! Annelerin gizli ilacı bu çorbayı hazırlamak sandığınızdan çok daha kolay! Eğer farklı baharatlar denemeyi seviyorsanız, bu çorbayı zerdeçallı olarak da mutlaka denemelisiniz, hem lezzetini hem de besin değerini yükseltecektir. Eğer hazırsanız, hiç beklemeden sizi Şehriyeli Tavuk Suyu Çorbası tarifimize alalım!


Yoğurtlu Tavuk Çorbası Tarifi


Bazı çorbalar vardır ki, annelerimiz biz hastayken ‘ilaç niyetine’ içirirler, işte tavuk çorbası da o kategoriye girer. Bir de her güne uyan çorbalar vardır; mercimek çorbası ve yoğurt çorbası bu kategorinin yıldızlarıdır. Bu durumda, bize kalırsa Yoğurtlu Tavuk Çorbası yaparak, neredeyse mükemmel çorbaya ulaşıyoruz. Evde her zaman olan malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz ve favorilerinizden olacağını düşündüğümüz, Yoğurtlu Tavuk Çorbasını yapmak için mutfağa geçelim!


Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi


Sıcacık bir Terbiyeli Tavuk Suyu Çorbasını, üzerine limon sıkıp içerken, sağlık iksirinden içiyor gibi hissederiz, hislerimiz doğru gerçekten de çok sağlıklı bir yemektir. Tavuk kemik gelişimi için çok faydalıdır, bağışıklığa destek olur, düşük kalorilidir ama aynı zamanda yüksek protein ve fosfor içerir. Mutfağa geçelim ve Terbiyeli Tavuk Çorbası yapmaya başlayalım!

Pişirmeye Başla

Lokanta Usulü Tavuk Çorbası Tarifi

: Pratik Vitamin Deposu
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
tavuk but
2 adet
su
6 su bardağı
tel şehriye
Yarım su bardağı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
ayçiçeği yağı
2 yemek kaşığı

Terbiyesi İçin

yoğurt
2 yemek kaşığı
yumurta sarısı
1 adet
limon suyu
1 yemek kaşığı

Servis için

dereotu, kıyılmış
3-4 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Terbiyenin kesilmemesi için Lokanta Usulü Tavuk Çorbası Tarifini hazırlarken, terbiyeyi tencereye ilave etmeden önce bir kepçe sıcak çorba ile karıştırıp ısıtın. Aksi halde terbiyenin içindeki yoğurt kesilebilir.

Servis Önerisi

Lokanta Usulü Tavuk Çorbası Tarifi Servis Önerisi:

Bizim mutfağımızda çorbalar servis edilmeden önce üzerine kruton ekmek eklenir. Bu defa Lokanta Usulü Tavuk Çorbası servisini Fransız usulü yapalım. Sıcak çorbaları kaselere pay ettikten sonra her kasenin üzerine sevdiğiniz ekmekten kızarmış bir dilim yerleştirebilirsiniz. Çok da güzel görünür.