ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
180 kcal
23986

Tavuk suyu çorba global bir yemektir ve pişirildiği her kültürde mutluluk verici bir yemek olarak bilinir. Genelde kış aylarını hatırlatır bu çorba, içinde ülkeye veya kültüre göre değişiklik gösteren sebzeler, erişteler, makarnalar veya hamurlar olur. Hatta soğuk algınlığına karşı ‘koca karı ilacı’ dediğimiz, baharatlar veya şifalı bitkilerin bu çorbaya konduğu görülür.


Sıcacık bir terbiyeli tavuk suyu çorbayı, üzerine limon sıkıp içerken, sağlık iksirinden içiyor gibi hissederiz, hislerimiz doğru gerçekten de çok sağlıklı bir yemektir. Tavuk kemik gelişimi için çok faydalıdır, bağışıklığa destek olur, düşük kalorilidir ama aynı zamanda yüksek protein içerir, ayrıca yüksek oranda fosfor içerir. Mutfağa geçelim ve terbiyeli tavuk çorbası yapmaya başlayalım!


Arpa Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi


“Her işin bir kolayı var” diyen atalarımızın haklı öngörüsü Arpa Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi ile karşımızda! Kolay ve aynı zamanda lezzet garantili; çünkü herkes arpa şehriyeyi sever. Bir çeşit küçük makarna olan arpa şehriye, adını arpaya benzemesinden almış. Tavuklu Arpa Şehriye hasta olunca annelerin çabucak yaptıkları çorbalardan biri; kolay, besleyici, şifalı ve doyurucu. Arpa şehriye adı tavuk ile en çok anılan makarna türü; mutfak sanatlarının yıllara dayanan deneyimini yabana atmamak gerek. Bilenlerin bir bildiği olduğuna inananların peşinden gitmek isteyeceği bir tarifle ve en kolay haliyle işte Arpa Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi!


Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi


Bizim mutfağımızda baldo, basmati, İran ve yasemin pirinciyle son zamanlarda tanıştığımız kepekli pirinç kullanılır; pirinçlerimizin türleri yapılacak yemek ve tatlıya göre değişir. Yine muhtemelen sadece bizim mutfağımızda bu türlere göre pirince, yemeğin adına ve niteliğine göre pilavlık, dolmalık, kırık pirinç gibi adlar verilir. Bu açıdan belki de dünyada tekiz! En güzel tane tane pilavlarımızı baldo pirinçle, sütlacımızı kırık pirinçle yapar, yemeklerimizde her pirincin hakkını veririz. Pirinçle şahane çorbalar yaptığımız da doğrudur. İşte aralarından pratik bir tanesi, Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi!


Ekşili Tavuk Çorbası


Tavuk çorbalarımızı özellikle de şehriyeli olanları limonla lezzetlendirmeye bayılırız ve çok da yakışır. Öyleyse terbiyesinde neden ekşi kullanmayalım ki! Ekşili Tavuk Çorbası Tarifimizde tereyağını hem hazırlarken hem de sunumunda kullanıyor, lezzetine lezzet katıyoruz.


Lokanta Usulü Tavuk Çorbası Tarifi


Şehriye, tavuk eti ve terbiyenin uyumuna başka malzemeler de ekleyerek yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz! Taze yapılmış tavuk suyunun muhteşem aromasıyla hazırlayacağımız Lokanta Usulü Tavuk Çorbası Tarifimize geçelim, yaratıcılığı herkesin kendi zevkine bırakalım.

Pişirmeye Başla

Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

tavuk kalça, kemiksiz
2 adet
su, 1,5 litre
8 su bardağı
tane karabiber
8-10 adet
taze kekik
3-4 dal

Sos İçin

tel şehriye
Yarım su bardağı
havuç, küçük küp doğranmış
1 adet
soğan, küçük küp doğranmış
1 adet
sarımsak, ince kıyılmış
3 diş
ayçiçek yağı
Yarım su bardağı
Knorr Pul Biber, ince kıyılmış
2 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı

Terbiyesi İçin

yumurta, sarısı
1 adet
limon suyu
2 yemek kaşığı
un
1 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tavukları haşladığınız suyu daha tatlandırmak istiyorsanız, defne yaprağı ve biberiye de koyabilirsiniz.

Servis Önerisi

Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi Servis Önerisi:

Bir dilim limon veya yeşil limon ve kızarmış ekmek ile servis edebilirsiniz.