ARAMA YAP
10 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
94 kcal
9060

Günümüzde çorbalar yüzlerce çeşidi ile sofralarımızda yaygın olarak tüketiliyor. Mevsimsel olarak değişen yiyecek çeşitliliğimiz çorbalara da yansıyarak bu zenginliğin temelini oluşturuyor diyebiliriz. Kışın soğuk günlerinde sıcacık bir çorba ile içimizi ısıtırken, yazın kavurucu sıcaklarında soğuk çorbalar imdadımıza yetişiyor.

Dünya yemek kültürüne armağan ettiğimiz temel besinlerimizden yoğurt da pek çok tarifimizde kullanılır. Yayla çorbası da temel malzemesi yoğurt olan geleneksel çorbalarımızdan biri. Evde bulunan temel malzemelerle hazırlanabilen yayla çorbası yapımı ise sandığınızdan daha kolay. Anadolu’da şifa verdiğine inanıldığı için sıklıkla tüketilen yoğurtlu yayla çorbası tarifi, bu kez yaz sıcağını serinliğe dönüştürecek bir şekilde soframıza konuk oluyor: Soğuk Yayla Çorbası. Tam tadında, tam kıvamında Knorr Yayla Çorbası ile kolay ve pratik bir şekilde hazırladığımız Soğuk Yayla Çorbası, kısa sürede servis edebileceğiniz besleyici ve doyurucu bir tat olacak. İşte Soğuk Yayla Çorbası tarifimiz!

Yaz sıcaklarında ferahlatıcı ve doyurucu özelliğiyle çok tercih ettiğimiz diğer soğuk çorba tarifleri için sizi yazımıza davet ederim!

En İyi Çorba Hangi Tencerede Pişirilir?

Lezzetli ve sağlıklı yemek pişirmek için seçtiğimiz malzemeler kadar kullandığımız araç gereçler de çok önemlidir. Sıcağı tutan ve geç soğuyan çelik tencereler ile temizlemesi ve kullanımı pratik olan seramik tencereler, çorba yaparken tercih edebileceğiniz araç gereçlerdir.

Soğuk Yayla Çorbası Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Soğuk yayla çorbanızı daha uzun süre saklamak istiyorsanız, öncelikle oda sıcaklığında soğumuş olmalıdır. Buzlukta saklayacaksanız buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. Buzlukta donmuş olan çorbanızı kullanmadan önce buzdolabı rafına alıp çözdürüp, sonra oda sıcaklığına getirmelisiniz. Çorbanızı buzdolabında saklamak isterseniz, sterilize edilmiş cam bir kavanoza koyabilirsiniz. Kullanmadan önce kavanozu açıp bir tencereye almanız ve ısıtmanız yeterli. Özellikle süt, yoğurt, krema gibi malzemelerle hazırladığınız çorbaları taze olarak tüketmenizi öneririz! Anlatımlı video içeriğimiz “7 Yiyecek Saklama Yöntemi” de size fikir verecektir.

Ramazan Çorbaları: İftara Özel 15 Doyurucu Çorba

Özenle hazırlayacağınız mide dostu Ramazan çorbası tarifleri ile sofralarını şenlendirebilir, yemeğinize sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Farklı malzemeler ve baharatlarla zenginleştirilmiş, kolay yapabileceğiniz iftar için çorba tarifleri denemek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Dumanı üstünde en leziz ramazan çorbası tariflerini sizin için bir araya getirdik.

Pişirmeye Başla

Soğuk Yayla Çorbası


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
Knorr Yayla Çorbası
1 adet
su
5 su bardağı

Sos için

zeytinyağı
4 tatlı kaşığı
fasulye, haşlanmış
2 su bardağı
salatalık, soyacak ile boylamasına ince traşlanmış
2 adet
buz, küp
8 adet
nane, ince kıyılmış
8-10 yaprak
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Yayla çorbası hazırlarken içme suyu yerine tavuk suyu da kullanabilirsiniz. Tuzu ise çorbayı ateşten aldıktan sonra ilave edin. Böylelikle yoğurdun kesilmesini önlemiş olursunuz. Soğuk Yayla Çorbasını nohut, yeşil mercimek, buğday yarması gibi farklı malzemelerle de çeşitlendirebilirsiniz.

Servis Önerisi

Soğuk Yayla Çorbası Servis Önerisi:

Baharat olarak nanenin yanı sıra kekik, pul biber ekleyebilirsiniz.