ARAMA YAP
50 dk
15 dk
Zor
4 kişilik
10264

Çökertme, Bodrum’un doğa harikası, mavi yeşil suları olan, genelde tekne turuyla gidilmesi çok zevkli olan, karadan giderkende zeytin ağaçları içinden, yemyeşil bir köy yolundan gidilen, çok sevimli bir ilçesidir. Bir de Bodrum’da geçen bir aşk hikayesini anlatan çok ünlü bir türküdür. Ama biz şimdi, Bodrum dışındaki restoranların da menülerinden sıkça karşımıza çıkan ve çok severek yediğimiz, yemek Çökertme kebabından bahsedeceğiz.Bir tabakta koca bir öğün olan Çökertme Kebabı, et ve yoğurtla protein, patates ile karbonhidrat, domates sos ile de C vitamini almamızı sağlıyor ve çok tatmin edici bir yemek oluyor.


Köfteli, kıymalı, tavuklu çeşitlemeleri da yapılan Çökertme kebabının, biz dana etiyle yapılan geleneksel tarifini sizlerle paylaşıyor olacağız. Yalnız yemek yapmaya başlamadan önce sizden bir kaç ricamız olacak, kasabınızdan yumuşacık bir kontrfile/biftek, manavınızdan mevsimiyse taptaze domates ve varsa mahalle pazarınızdan iyi bir köy yoğurdu alın, çünkü bu tarif en güzel ürünleri hak ediyor!


Çökertme kebabı yaparken biraz zamanınızı alacak, ama kesinlikle bu zamanı hak eden bir tarif, şimdiden elinize sağlık ve afiyet olsun!

Pişirmeye Başla

Çökertme Kebabı Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

biftek, ince uzun dilimlenmiş
600 gram (g)

Marinasyon İçin

zeytinyağı
çeyrek su bardağı
taze kekik
5 dal
Knorr Pul Biber
1 tatlı kaşığı
küçük soğan, rendelenmiş
1 adet
süt
çeyrek su bardağı

Domates Sos İçin

domates, rendelenmiş
2 adet
tereyağı
2 yemek kaşığı
sarımsak, ince doğranmış
2 diş
Knorr Pul Biber
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Kimyon
çeyrek tatlı kaşığı

Sunum İçin

Patates kızartması
1 adet
yoğurt
2 su bardağı