ARAMA YAP
5 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
165 kcal
7959

Bizim topraklarımızda bereketin sembollerinden biri olan pirinç, tane tane dökülen pilavıyla da aynı ölçüde ünlü. Mutlulukları daim olsun diye gelinle damadın başından aşağı attığımız, evlerin bereketi olsun diye kıyısında köşesinde bulundurduğumuz pirinç, mutfağımızda olduğu kadar dünya mutfaklarında da büyük önem taşır. İspanya’nın meşhur Paella’sı, İtalya’nın ünlü Risotto’su, İran’ın güzelim Çilav’ı, Hindistan’ın Yasemin Pilavı, Çin’in her yemeğin yanındaki ekmeği sayılan lapası farklı pirinç türleriyle pişirilir. Söylenen ve bilinen o ki pirinç yaklaşık 3 bin yıl önce Himalaya Dağları’nın eteklerinde yetişir. Hintliler tarafından Çin’e götürülür. Pirincin yolculuğu 3’üncü yüzyılda Suriye’ye, 5’inci yüzyılda Mısır’a, 10’uncu yüzyılda Hintli ve Arap tüccarlar tarafından Afrika ve Madagaskar’a devam eder ve tabii Anadolu’ya da ulaşır, ekimi yapılır. 14’üncü yüzyıldan itibaren Avrupa’nın önemli gıdalarından biri olur.


Bizim mutfağımızda baldo, basmati, İran ve yasemin pirinciyle son zamanlarda tanıştığımız kepekli pirinç kullanılır; pirinçlerimizin türleri yapılacak yemek ve tatlıya göre değişir. Yine muhtemelen sadece bizim mutfağımızda bu türlere göre pirince, yemeğin adına ve niteliğine göre pilavlık, dolmalık, kırık pirinç gibi adlar verilir. Bu açıdan belki de dünyada tekiz! En güzel tane tane pilavlarımızı baldo pirinçle, sütlacımızı kırık pirinçle yapar, yemeklerimizde her pirincin hakkını veririz. Pirinçle şahane çorbalar yaptığımız da doğrudur. İşte aralarından pratik bir tanesi, pirinçli tavuk çorbası tarifi!


Pirinçli tavuk çorbası tarifi, lezzetli ve doyurucu oluşunun yanı sıra akşam yemeklerine ve davet sofralarına çok yakışacak, aynı zamanda soğuk kış günlerinde vücudunuzun hastalıklara karşı direnç oluşturmasını sağlayacaktır. Pratikliğini de atlamamak gerek!


Haydi o zaman mutfağa geçip pirinçli tavuk çorbası yapımına geçelim.


Havuçlu pirinçli tavuk çorbası tarifi için tencerenin içerisine ayçiçek yağını alıp ısıtıyoruz. Ardından içerisine pırasa ve havuçları ekleyip birkaç dakika kavuruyoruz. Kavurduğumuz sebzelerin üzerine pirinçleri de ekleyip tekrar kavuruyoruz.


Son olarak su ve çorba karışımını ekleyip kaynayana dek karıştırıyoruz. Kaynayınca ocaktan alıp servis ediyoruz.


Pirinçli Tavuk Çorbası Servis Önerileri


Pirinçli tavuk çorbası yanına ne gider gelin hızlıca göz atalım!


İlk olarak bizim size önerimiz, pirinçli tavuk çorbasını kaselere alıp üzerine zevkinize göre acı ya da tatlı kırmızı biberli tereyağı sosu gezdirerek servis etmeniz.


Başlangıç olarak tercih ettiğiniz çorbamızın ardından ana yemek olarak patates borani ve bol yeşillikli bir salata tercih edebilirsiniz.


Pirinçli Tavuk Çorbası Püf Noktaları


Pilavınız bir gün önce pişirdiğiniz pilavdan arttıysa, pirinçli tavuk çorbası için kullanabilirsiniz. O zaman pişmiş oldukları için pirinçlerin miktarını iki katına çıkarabilir (bir su bardağı) ve kavurmadan su kaynadıktan sonra tarife ekleyebilirsiniz. Bu tavsiye sizi şaşırtmasın, genellikle lokantalarda pirinçli çorbalar yapılırken sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.  


Pirinçli Tavuk Çorbası Kaç Kaloridir?


Pirinçli tavuk çorbası kalori miktarına değinmeye geldi sıra. Bir porsiyon pirinçli tavuk çorbası yaklaşık olarak 165 kalori içermektedir.


Oldukça doyurucu olan bu tarifimize tüm menülerinizde başlangıç olarak gönül rahatlığıyla yer verebilirsiniz.


Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Pirinçli tavuk çorbası tarifinin lezzetine doyamayanlar için 3 tane birbirinden lezzetli tarif önerimiz daha mevcut.


Öncelikle evlerimizde sıklıkla hazırladığımız ve tam bir şifa deposu olan şehriyeli tavuk çorbası tarifi, ardından ekşili tavuk çorbası tarifi ve son olarak da havuçlu şehriyeli tavuk çorbası tarifini mutlaka deneyin!

Pişirmeye Başla

Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi

: Bereketi İçinde
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
su, ılık
6 su bardağı
pirinç, baldo
yarım su bardağı
knorr kremalı tavuk çorbası
1 adet
pırasa, ince dilimlenmiş
1 adet
ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı
havuç
1 adet