Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 4

Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi

: Bereketi İçinde
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
5
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Bizim topraklarımızda bereketin sembollerinden biri olan pirinç, tane tane dökülen pilavıyla da aynı ölçüde ünlü. Mutlulukları daim olsun diye gelinle damadın başından aşağı attığımız, evlerin bereketi olsun diye kıyısında köşesinde bulundurduğumuz pirinç, mutfağımızda olduğu kadar dünya mutfaklarında da büyük önem taşır. İspanya’nın meşhur Paella’sı, İtalya’nın ünlü Risotto’su, İran’ın güzelim Çilav’ı, Hindistan’ın Yasemin Pilavı, Çin’in her yemeğin yanındaki ekmeği sayılan lapası farklı pirinç türleriyle pişirilir. Söylenen ve bilinen o ki pirinç yaklaşık 3 bin yıl önce Himalaya Dağları’nın eteklerinde yetişir. Hintliler tarafından Çin’e götürülür. Pirincin yolculuğu 3’üncü yüzyılda Suriye’ye, 5’inci yüzyılda Mısır’a, 10’uncu yüzyılda Hintli ve Arap tüccarlar tarafından Afrika ve Madagaskar’a devam eder ve tabii Anadolu’ya da ulaşır, ekimi yapılır. 14’üncü yüzyıldan itibaren Avrupa’nın önemli gıdalarından biri olur.
Bizim mutfağımızda baldo, basmati, İran ve yasemin pirinciyle son zamanlarda tanıştığımız kepekli pirinç kullanılır; pirinçlerimizin türleri yapılacak yemek ve tatlıya göre değişir. Yine muhtemelen sadece bizim mutfağımızda bu türlere göre pirince, yemeğin adına ve niteliğine göre pilavlık, dolmalık, kırık pirinç gibi adlar verilir. Bu açıdan belki de dünyada tekiz! En güzel tane tane pilavlarımızı baldo pirinçle, sütlacımızı kırık pirinçle yapar, yemeklerimizde her pirincin hakkını veririz. Pirinçle şahane çorbalar yaptığımız da doğrudur. İşte aralarından pratik bir tanesi, Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi!

Terbiyeli Pirinçli Tavuk Çorbası Nasıl Yapılır?

Bir kase içerisinde bir yumurtanın sarısı, bir yemek kaşığı un ve iki yemek kaşığı yoğurt iyice çırpılarak boza kıvamına getirilir. Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifini bire bir uyguladıktan ve ocağın altını kısıp çorbayı kaynamaya bıraktıktan sonra, içindeki yoğurdun kesilmemesi için karışım çorbadan bir kepçe alınıp terbiyeye karıştırıldıktan sonra tencereye eklenir.

Pirinçli Tavuk Çorbası Kaç Kaloridir?

Bir porsiyon Pirinçli Tavuk Çorbası yaklaşık 165 kaloridir.

Terbiyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Tavuk suyu çorba global bir yemektir ve pişirildiği her kültürde mutluluk verici bir yemek olarak bilinir. Genelde kış aylarını hatırlatır bu çorba, içinde ülkeye veya kültüre göre değişiklik gösteren sebzeler, erişteler, makarnalar veya hamurlar olur. Sıcacık bir terbiyeli tavuk suyu çorbayı, diğer deyişle lokanta usulü pirinçli tavuk çorbası üzerine limon sıkıp içerken, sağlık iksirinden içiyor gibi hissederiz, hislerimiz doğru gerçekten de çok sağlıklı bir yemektir. Mutfağa geçelim ve terbiyeli tavuk çorbası yapmaya başlayalım!

Yoğurtlu Tavuk Çorbası Tarifi

Bazı çorbalar vardır ki, annelerimiz biz hastayken ‘ilaç niyetine’ içirirler, işte tavuk çorbası bizim için o kategoriye girer. Çok pratik olan bu çorba, aynı zamanda çok da faydalı. Yoğurt ile bağırsak florasını düzenliyoruz, tavuk göğüs ile yağsız, saf protein alıyoruz. Evde her zaman olan malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz ve favorilerinizden olacağını düşündüğümüz, Yoğurtlu Tavuk Çorbası’nı yapmak için mutfağa geçelim!

Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi Malzemeleri

6 su bardağı
su, ılık
yarım su bardağı
pirinç, baldo
1 adet
knorr kremalı tavuk çorbası
1 adet
pırasa, ince dilimlenmiş
1 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
1 adet
havuç
Püf Noktası

Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi Püf Noktaları

Bir gün önce pişirdiğiniz pilavdan arttıysa, Pirinçli Tavuk Çorbası için kullanabilirsiniz. O zaman pişmiş oldukları için pirinçlerin miktarını iki katına çıkarabilir (bir su bardağı) ve kavurmadan su kaynadıktan sonra tarife ekleyebilirsiniz. Bu tavsiye sizi şaşırtmasın, genellikle lokantalarda pirinçli çorbalar yapılırken sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.  

Servis Önerisi

Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi Servis Önerisi

Pirinçli Tavuk Çorbasını kaselere alıp üzerine zevkinize göre acı ya da tatlı kırmızıbiberli tereyağı sosu gezdirerek servis yapabilirsiniz. 

Asıl Yayın Tarihi: 09.04.2021
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol