ARAMA YAP
10 dk
10 dk
Kolay
4 kişilik
9724

Bizim mutfağımızda havuç çok sevilir; en çok çorbası, salatası yapılır. Garnitürlerin, mezelerin kraliçesidir. Havuç yalnızca başrolde değil, yardımcı rolde de çok iyidir; pırasa gibi sebze yemekleri içinde havuç olmadan düşünemeyiz. Kızartması ve tatlısı da yapıldığına göre, o zaman havuçtan vazgeçemiyoruz demektir. Ancak ilginçtir, havuç da bir zamanlar patates gibi hayvanların beslenmesinde değerlendirilmiş; her ikisinin de kök sebzeler olmaları bir tesadüf müydü bilinmez. Tesadüf olmadığını bildiğimiz şey, havucun bir zamanlar yabani bir kök sebze olduğu ve Hollandalı botanikçilerin hayli çaba sarf ederek onu bugünkü haline getirmiş oldukları; ama değmiş! Avrupa’da çok beğenilmiş; dünyaya yayılmış ve muz gibi, hayvanlarla insanların en çok tükettiği sebzelerden biri haline gelmiş. Patates gibi ucuz olması, havucun mutfaklarda pek çok alanda kullanılmasını kolaylaştırmış; zaten çoğu reçetede ikisi birlikte kullanılmışlar.

Diğer sebzelere oranla içerdiği yoğun şeker nedeniyle havuç tatlı dünyasında kullanım alanı bulmuş; Avrupa’da puding olarak pişirilmiş. Bizde Akdeniz Bölgesi, özellikle Mersin’e ait bir tatlı olarak bilinen cezeryenin ana malzemesi olmuş. Tatlının ismi Arapça havuç demek olan “cezer”den geliyor. Havuç böyle anlatılınca tatlı ama, kilo ya da şeker nedeniyle sağlık sorunu olanlara önerilmeyen sebzelerden biri. Öte yandan, içerdiği şekerle ilgili sağlık sorunu yaşamayanlar için şifalı; renkli sebzelerin yararları bakımından tüketilmesinin önerildiği şu günlerde değeri anlaşılmış sebzelerden biri. Madem öyle, o zaman biz de havuçtan lezzetli bir çorba yapalım!

Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası Kaç Kaloridir?

Bir porsiyon Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası yaklaşık 165 kaloridir.

Havuçlu Terbiyeli Tavuk Çorbası

Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbasını dilerseniz terbiyeli de hazırlayabilirsiniz. Bu çorbaya Lokanta Usulü Havuçlu Tavuk Çorbası da diyoruz. Çorbanın terbiyesi için bir yumurta sarısı ile limon suyunu iyice çırpın. Çorbayı ocaktan alıp tuz ve karabiberle tatlandırın. Terbiyeyi ekleyip tencerenin kapağını kapatın ve 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra servis edin.

Havuçlu Patatesli Tavuk Çorbası

Patates ve havucu küp şeklinde kesiyoruz. Tavuk göğsünü didikliyor, patates, havuç ve suyunu ekleyip haşlıyoruz. Yoğurt, yumurta, un ile hazırladığımız terbiyeyi tencereye ilave ediyoruz.

Pişirmeye Başla

Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi

: Leziz ve Şifalı ;

Malzemeler

- 4 kişi +
havuç, yarım daire doğranmış
2 adet
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
Knorr Şehriyeli Tavuk Çorbası
1 adet
su, ılık
1 litre (l)
patates, küçük küp doğranmış
1 adet

Servis için

maydanoz, iri doğranmış
4-5 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifini küçük çocuğunuz varsa, onun da sizinle aynı zevki alarak çorbayı kolay yiyebilmesi için, havuçları şeritler halinde kesmek yerine rendeleyerek hazırlayabilirsiniz. 

Servis Önerisi

Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi Servis Önerisi:

Havuçla patates çok iyi anlaşırlar. O zaman Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifinin yanına güzel bir patates salatası çok yakışacaktır.