ARAMA YAP
10 dk
25 dk
Kolay
8 kişilik
4666

Patates Salatası Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Kızartılır, haşlanır, sotelenir, fırınlanır ve her seferinde çok doyurucu ve lezzetli olur patates. Rahat bulunurluğu, her mevsim oluşu, uzun süre dayanması ve uygun fiyatı ile patatesi çok zahmetsiz bir sebze olarak düşünürüz. Şimdi bu düşünceyi bir kenara bırakmanızı rica edeceğim. Yuvarlak gibi görünen tam olmayan, tıknaz, bazen çıkıntıları olan, genelde geldiği yerin unutturmayacak kadar topraklı olan patates, dünya tarihinde çok önemli rol oynamış bir figürdür.

Patatesin Tarihi Yolculuğu

Peru’da günümüzden 8000 sene önce bulunan ve yetiştirilen patates, yerli halk tarafından iyi bir besin kaynağı olarak görülüyordu. Sömürgeci ülkelerin keşif gemileri/korsanları tarafından Avrupa’ya ilk kez İspanya’dan sonra da İngiltere’den ayak basmıştır patates. Avrupalılar tarafından zehirli olarak düşünüldü ve bir süre ekilmedi, ekilmeye başlandıktan sonra da bir süre yenilmedi, patatesin açan mor çiçekleri evlerde dekoratif olarak kullanıldı.

Monarşinin baskısı ve ısrarı ile halk patates yemeye başlamıştır. Mesela Fransa’da Marie Antoinette patatese olan sevgisini belirtmek için, bir seferinde baloya katılırken, başına patates çiçeklerinden yapılan bir şapka taktı.

Ve Sanayi Devrimi İngiltere’de başlar, yine patates karşımıza çıkıyor. Sanayi Devrimi ile, fabrikalar, hat işçileri, uzun mesai süreleri ve yabancılaşma gibi kavramlar ortaya çıkmaya başlar. Her gün uzun saatler çalışan işçilerin yardımına ise doyurucu ve uygun fiyatlı olan patates koşar, İngiltere’de sıcak patates ve balık ve patates kızartması (fish and chips) tezgahları kurulmaya başlar.

Almanya’dan çıkan patates salatası, sonra tüm Avrupa’ya, Avrupa kolonilerin ve göç eden Almanlarla Amerika’ya yayılmıştır ve farklı tarifler çıkmaya başlamıştır. Sizlerle klasik patates salatası tarifi paylaşacağız. Patatesi, pilav, makarna gibi baz bir ürün gibi düşünecek olursanız, farklı patates salatası çeşitleri yapabilirsiniz. İnternette basit bir arama yaptığınızda yirmi ile elli arası farklı patates salatası tarifi bulabilirsiniz. Ben çeşitlendirme yaparken patates salatası malzemelerini oluşturan üç ana içeriği düşünüyorum; sos, protein, sebze. Bu içerikleri düşünüp aklınıza ilk gelenleri bir yere not alabilirsiniz, mesela; sos denilince benim aklıma pesto, Sezar, hardal, vinaigrette, protein denilince somon füme, ançüez, ızgara tavuk, haşlanmış yumurta, sebze denilince kuşkonmaz, soğan, mantar geliyor.

Peki, patates salatası yanına ne gider dersek, ilk aklımıza gelen çocukluğumuzda yaşadığımız misafirlikler ve altın günlerinden dolayı, sigara böreği ve kısır olacaktır. Biz ızgara et, balık veya tavuk, kızarmış balık, veya hafif olsun derseniz yeşil salata öneriyoruz.

Patates Salatası Kaç Kalori?

Patatesin ana maddesi karbonhidrattır. Ancak unlu ürünlerden farklı olarak, sağlıklı olmasının sebebi öncelikle sebze olması, C vitamini ve lif barındırmasıdır. Faydalarının yanı sıra, bir porsiyon patates salatasının kalorisi yalnızca 142.

Havuçlu Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Bizim mutfağımızda havuç çok sevilir; en çok çorbası, salatası yapılır. Garnitürlerin, mezelerin kraliçesidir. Havuç yalnızca başrolde değil, yardımcı rolde de çok iyidir; pırasa gibi sebze yemekleri içinde havuç olmadan düşünemeyiz. Kızartması ve tatlısı da yapıldığına göre, o zaman havuçtan vazgeçemiyoruz demektir. Madem öyle, o zaman biz de havuçtan lezzetli bir çorba yapalım!

Hardallı Patates Salatası Tarifi

Biz milletçe severiz patatesi; yemeğini, çorbasını, salatasını, köftesini, közlemesini, etlisini, kıymalısını, tavuklusunu, kavurmasını, soslusunu… İçinde patates olan pek çok şeyi de severiz; patatesli böreği, gözlemeyi, poğaçayı, pişiyi, tuzlu keki, pideyi, pizzayı… En çabuk, en kolay pişen, en hızlı hazırlanan patates tarifleri arasında birinci sırayı patates salatasına veririz ama, değil mi? Çünkü patatesi haşlaması kolaydır, çabuktur. İçine yakışmayan malzeme azdır, evde ne varsa doğrasak bile olur sanki! Şimdi önereceğimiz tarifle hem kolaylık hem patatesli rafine bir lezzet vaat ediyor olacağız size. “Hardallı Patates Salatası” diyeceğiz ya da Soslu Hardallı Patates Salatası yapılışını adım adım göstereceğiz. Ona Viyana Usulü Hardallı Patates Salatası dendiğini de biliyoruz, ama biz Hardallı Patates Salatası Tarifi adını vererek başlıyoruz tarifimize. Hardallı patates salatasıyapılışı için haydi bizimle devam edin.

Pişirmeye Başla

Malzemeler

- 8 kişi +
patates
1 kilo (kg)
Knorr Şef Kahvaltılık Çeşni
2 yemek kaşığı
kırmızı soğan
1 adet
hardal, dövülmüş
1 tatlı kaşığı
Calve Mayonez, az yağlı
30 gram (g)

Soğan sotelemek için

ayçiçek yağı
35 mililitre (ml)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Patatesleri haşlarken suya bir tutam tuz eklemeyi unutmayın.

Servis Önerisi

Patates Salatası Tarifi Servis Önerisi:

Eğer renk vermek isterseniz haşlanmış fırınlanmış pancarı ufak ufak doğrayıp ekleyebilirsiniz.