ARAMA YAP
20 dk
30 dk
Kolay
3 kişilik
188 kcal
55506

En az tavuk kadar, hatta bana sorarsanız daha aromalı olduğu için çoğu zaman tavuktan da lezzetli olan hindi neden yılbaşlarında iyice ortaya çıkar da senenin geri kalan 11,5 ayında hep arka planda kalır, ben hep merak etmişimdir.


Peki hindi neden yılbaşı ile ilişkilendirilmiş? Öncelikle bir şeyi düzeltmek istiyorum, hindi Türkiye’de yılbaşı ile, dünyanın büyük bir çoğunluğunda ise Noel’de servis edilir. Ancak biz burada tabi ki yılbaşı olarak ele alacağız, çünkü hindiye doyduğumuz gün bizim için 30 veya 31 Aralık günü oluyor.


Yılbaşı, yeni yıl sofralarına ilk defa 16. Yüzyıl İngiltere’sinde, Kral VIII. Henry’nin bir yeni yıl yemeğinde servis edilmesiyle girer. Bundan önce yeni yıllarda, yaban domuzu kafası, kaz hatta tavus kuşu bile servis ediyorlarmış. Bu arada Kral VIII. Henry’nin sofrasında, yeni yılda ilk defa hindi servis edilmiş olsa da, popülerleşmesi Charles Dickens gibi yazarların kitaplarında, Noel sahnelerinde kaz yerine hindiye yer vermesiyle olur.


Bütün bir hindi servis etmek kesinlikle çok ihtişamlı oluyor, ancak pişirmesi de çok zor oluyor ve hassas bir zamanlama ve büyük bir fırın gerektiriyor. Onun yerine, fırında hindi parçaları, özellikle yağlı olması sebebiyle hindi but pişirirseniz, hem daha az riskli, hem de daha hızlı pişecek bir yeni yıl yemeği hazırlamış olursunuz. Ayrıca, bütün tavuk ve hindilerde yaşanan, kim butu yiyecek kavgasına da son vermiş olursunuz.


Yılbaşı sofranız hazır, başlangıçlar ve mezeler sofrada yerini aldıysa, fırında hindi but pişirmek için mutfağa geçelim!


Fırında hindi but yemeğine alternatif tarifler arıyorsanız sizi hindi tarifleri yazımıza da davet edelim!
Şimdiden mutlu yıllar dileriz!

Pişirmeye Başla

Fırında Hindi But Tarifi

;

Malzemeler

- 3 kişi +
hindi but
1 adet
fırın poşeti
1 adet
mantar
10 adet
havuç
2 adet
soğan, kabuklu
1 adet
knorr mangal lezzeti
1 adet
büyük boy fırın poşeti
1 adet
nişasta
yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Hindi, tavuk, ördek gibi kümes hayvanlarını pişirirken, içlerine yarım limon konulur, böylece kümes hayvanlarına mahsus bir kokunun ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz.

Servis Önerisi

Fırında Hindi But Tarifi Servis Önerisi:

En klasik şekilde, iç pilav ile servis etmeniz tabi ki ilk önerimiz olacak. Ancak fırında hindi ile birlikte pişmiş, patates ve Brüksel lahanaları ile servis ederseniz de çok lezzetli olur.