Kaç Kişilik: 3 Kaç Kalori: 188

Fırında Hindi But Tarifi

;
06.10.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

En az tavuk kadar, hatta bana sorarsanız daha aromalı olduğu için çoğu zaman tavuktan da lezzetli olan hindi neden yılbaşlarında iyice ortaya çıkar da senenin geri kalan 11,5 ayında hep arka planda kalır, ben hep merak etmişimdir.


Peki hindi neden yılbaşı ile ilişkilendirilmiş? Öncelikle bir şeyi düzeltmek istiyorum, hindi Türkiye’de yılbaşı ile, dünyanın büyük bir çoğunluğunda ise Noel’de servis edilir. Ancak biz burada tabi ki yılbaşı olarak ele alacağız, çünkü hindiye doyduğumuz gün bizim için 30 veya 31 Aralık günü oluyor.


Yılbaşı, yeni yıl sofralarına ilk defa 16. Yüzyıl İngiltere’sinde, Kral VIII. Henry’nin bir yeni yıl yemeğinde servis edilmesiyle girer. Bundan önce yeni yıllarda, yaban domuzu kafası, kaz hatta tavus kuşu bile servis ediyorlarmış. Bu arada Kral VIII. Henry’nin sofrasında, yeni yılda ilk defa hindi servis edilmiş olsa da, popülerleşmesi Charles Dickens gibi yazarların kitaplarında, Noel sahnelerinde kaz yerine hindiye yer vermesiyle olur.


Bütün bir hindi servis etmek kesinlikle çok ihtişamlı oluyor, ancak pişirmesi de çok zor oluyor ve hassas bir zamanlama ve büyük bir fırın gerektiriyor. Onun yerine, fırında hindi parçaları, özellikle yağlı olması sebebiyle hindi but pişirirseniz, hem daha az riskli, hem de daha hızlı pişecek bir yeni yıl yemeği hazırlamış olursunuz. Ayrıca, bütün tavuk ve hindilerde yaşanan, kim butu yiyecek kavgasına da son vermiş olursunuz.


Yılbaşı sofranız hazır, başlangıçlar ve mezeler sofrada yerini aldıysa, fırında hindi but pişirmek için mutfağa geçelim!


Fırında hindi but yemeğine alternatif tarifler arıyorsanız sizi hindi tarifleri yazımıza da davet edelim!
Şimdiden mutlu yıllar dileriz!

Fırında Hindi But Tarifi Malzemeleri

1 adet
hindi but
1 adet
fırın poşeti
10 adet
mantar
2 adet
havuç
1 adet
soğan, kabuklu
1 adet
knorr mangal lezzeti
1 adet
büyük boy fırın poşeti
yarım tatlı kaşığı
nişasta
Püf Noktası

Fırında Hindi But Tarifi Püf Noktaları

Hindi, tavuk, ördek gibi kümes hayvanlarını pişirirken, içlerine yarım limon konulur, böylece kümes hayvanlarına mahsus bir kokunun ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz.

Servis Önerisi

Fırında Hindi But Tarifi Servis Önerisi

En klasik şekilde, iç pilav ile servis etmeniz tabi ki ilk önerimiz olacak. Ancak fırında hindi ile birlikte pişmiş, patates ve Brüksel lahanaları ile servis ederseniz de çok lezzetli olur.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol