ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
225 kcal
11891

Dünyanın ortak yiyeceği patates, yemek kültürünün temel taşlarından birini oluşturmasına rağmen, geç kabul görmüşlüğü onu uzun süre sıradan bir sebze yapmış. Oysa Güney Amerika’da, And Dağları’nda İnkalar tarafından çoktan keşfedilmiş ve yetiştirilmiş; Batılılar onu ne yazık ki Peru’yu işgal vesilesiyle tanımışlar. İngiliz soylusu Sir Walter Paleigh 16’ıncı yüzyılda patatesi İngiltere’ye getirmiş, tabii halk çok ilgi göstermiş. Sonra İtalya, ardından Almanya, Rusya, Fransa da tarımına başladılarsa da İngiltere’nin aksine, patatesi hayvan yemi olarak kullanmışlar. Derken patates tarımının yapıldığı bölgelerde yaşayan köylüler, patatesli yemekler yapmaya başlamışlar. Ancak burjuvanın patatesi kabullenmesi için Fransız kimyacı Antoine Augustin Parmantier’in, Avrupa’daki kıtlık tehlikesi üzerinde durarak bu sebzeyi daha çok tanıtması gerekmiş. Parmentier sayesinde yararları öğrenilen patates için kitapçıklar basılmış, Fransa kralı tarafından Paris civarında tarlalar tahsis edilmiş. Fakat patates ancak 1789 Fransız İhtilali’nden sonra gerçekten kabul görmüş; Cumhuriyetçiler Marie Antoinette’in gül bahçelerini patates tarlalarına çevirmişler. Böylece Fransız halkının açlıkla verdiği mücadeleye destek olmuşlar. Ve 18’inci yüzyılda başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde patates temel tarım ürünü haline gelmiş.

Biz milletçe severiz patatesi; yemeğini, çorbasını, salatasını, köftesini, közlemesini, etlisini, kıymalısını, tavuklusunu, kavurmasını, soslusunu… İçinde patates olan pek çok şeyi de severiz; patatesli böreği, gözlemeyi, poğaçayı, pişiyi, tuzlu keki, pideyi, pizzayı… En çabuk, en kolay pişen, en hızlı hazırlanan patates tarifleri arasında birinci sırayı patates salatasına veririz ama, değil mi? Çünkü patatesi haşlaması kolaydır, çabuktur. İçine yakışmayan malzeme azdır, evde ne varsa doğrasak bile olur sanki! Şimdi önereceğimiz tarifle hem kolaylık hem patatesli rafine bir lezzet vaat ediyor olacağız size. “Hardallı Patates Salatası” diyeceğiz ya da Soslu Hardallı Patates Salatası yapılışını adım adım göstereceğiz. Ona Viyana Usulü Hardallı Patates Salatası dendiğini de biliyoruz, ama biz Hardallı Patates Salatası Tarifi adını vererek başlıyoruz tarifimize. Hardallı patates salatası yapılışı için haydi bizimle devam edin.

Patates Salatası Tarifi

Almanya’dan çıkan patates salatası, sonra tüm Avrupa’ya, Avrupa kolonilerin ve göç eden Almanlarla Amerika’ya yayılmıştır ve farklı tarifler çıkmaya başlamıştır. Sizlerle klasik patates salatası tarifi paylaşacağız. Patatesi, pilav, makarna gibi baz bir ürün gibi düşünecek olursanız, farklı patates salatası çeşitleri yapabilirsiniz. İnternette basit bir arama yaptığınızda yirmi ile elli arası farklı patates salatası tarifi bulabilirsiniz.

Salata Tarifleri

Formda kalmak ve hafif yiyecekler tüketmek istiyorsanız bu salata tarifleri tam size göre! Birbirinden lezzetli salata tariflerini mutlaka deneyin!

Pişirmeye Başla

Hardallı Patates Salatası Tarifi

: Sosuyla İddialı Bir Klasik
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
patates, orta boy, soyulmuş, küp doğranmış
4 adet
taze soğan, ince kıyılmış
çeyrek demet
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
Calve Mayonez
5 yemek kaşığı
Calve Taneli Hardal
3 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Patatesleri haşlarken ara ara kontrol edin ki patatesler dağılmasın. Salatanın sosla özdeşleşmesi için patatesler ılıkken ekleyin.

Servis Önerisi

Hardallı Patates Salatası Tarifi Servis Önerisi:

Yumuşacık kreması, ağızda eriyen kek kıvamına ağlayan pasta, özellikle çay saatlerinizde hardallı patates ile nefis eşlikçi olacaktır.