Kaç Kişilik: 4

Babagannuş


Emre Ulu;
23.12.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Meze sofralarınızın demirbaşı olacak, patlıcan severlerin favori mezesi olmaya aday bir tarif geliyor. 


Yöresel bir meze çeşidi olan babagannuş, özellikle Hatay mutfağına özgü soğuk bir meze çeşidi. Ana malzemeleri patlıcan, biber ve yoğurt olan bu meze aynı zamanda 'abugannuş' adıyla da bilinir. Tahin veya süzme yoğurtla yapılan babagannuş misafirlerinize şipşak hazır edebileceğiniz enfes bir meze. Özellikle et yemeklerinin yanına çok yakışacak bizden söylemesi. 


Meze tariflerinin yanına ne yakışır derseniz aklımıza ilk gelenlerden biri içli köfte olacaktır! Öyleyse gelin içli köfte ile hangi tarifler uyumlu olur öğrenmek için içli köftenin yanına ne iyi gider yazımıza göz atalım!


Tahinli ve Süzme Yoğurtlu Babagannuş Nasıl Yapılır? 


Közlenmiş patlıcanın her hali güzel diyenler ve tahin lezzetini sevenler için babagannuş mezesini dilerseniz tahin ilavesi ya da sadece süzme yoğurtla birlikte hazırlayabilirsiniz. Et yemeklerinin yanında harika bir tamamlayıcı olacak. Üzerine ince kıyılmış maydanoz ve sumakla servis edebilirsiniz. 

Babagannuş Malzemeleri

3 adet
patlıcan
2 adet
kırmızı biber
2 adet
yeşil biber
2 adet
domates
2 diş
sarımsak
3 yemek kaşığı
zeytinyağı
Çeyrek tatlı kaşığı
tuz
1-2 dal
dereotu
Püf Noktası

Babagannuş Püf Noktaları

Tarife başlamadan önce, patlıcanları tuzlu suda bekletin ve ardından durulayın. Bu sayede acılıklarını giderebilirsiniz. Babagannuş mezesini yemeğe başlamadan hemen önce hazırlayın. Aksi takdirde domates ve yoğurt kendini salarak mezenin sulanmasına neden olacaktır. 

Servis Önerisi

Babagannuş Servis Önerisi

Tırnak pide veya lavaşın en çok yakışan eşlikçisi babagannuş, köfte veya etle birlikte servis ederseniz başka bir yardımcı yemeğe ihtiyacınız olmayacak. 

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol