Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 122

Karalahana Sarması Tarifi


Emre Ulu;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
40
Dakika
Zorluk
Orta

Karalahana demek Karadeniz demektir. Gerçekten de Karadeniz halkının yaz-kış hasat ettiği ve yediği karalahana, adeta temel besinleri olmuştur. Çorbasını yaparlar, sarmasını yaparlar, kavurmasını yaparlar ve hepsini de çok lezzetli yaparlar. Karadeniz’de yaşamasanız bile, bir Karadeniz lokantası görünce hemen karalahana sarması sipariş ettiğinize eminim. Karalahananın yanına ne yakışır derseniz aklımıza ilk gelenlerden biri içli köfte olacaktır! Öyleyse gelin içli köfte ile hangi tarifler uyumlu olur öğrenmek için içli köftenin yanına ne iyi gider yazımıza göz atalım!


Sarma zaten hem emek isteyen, hem de yemesi çok zevkli bir yemekken, karalahana ile yapılınca çok da besleyici oluyor. Karalahana C vitamini açısından çok zengindir, yüksek lif oranına sahiptir ve yaralı dokuların iyileşmesinde aktif rol oynar.

Karalahana, brokoli, lahana ve Amerika mutfağında özellikle son zamanlarda çok karşımıza çıkan, antioksidan özelliği çok yüksek Kale ile aynı ailedendir ve bulgulara en az 2000 senedir tüketilen bir sebze.


Hazır havalar soğumuşken, tencerenin altı tıkırdaya tıkırdaya bir karalahana sarması yapmanın vakti geldi, o zaman mutfağa geçelim ve yemek yapmaya başlayalım!

Karalahana Sarması Tarifi Malzemeleri

ana malzemeler

1 demet
karalahana
2 yemek kaşığı
tereyağı
2-3 adet
kemikli kuzu eti, kaburgadan
1 su bardağı
su, sıcak

sos için

yarım kilo (kg)
kuzu kıyma, veya satır kıyma
çeyrek su bardağı
pirinç
çeyrek su bardağı
bulgur
çeyrek su bardağı
sıvı yağ
1 adet
soğan, orta boy, yemeklik
1 diş
sarımsak, ezilmiş
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1,5 tatlı kaşığı
tuz
Püf Noktası

Karalahana Sarması Tarifi Püf Noktaları

Karalahana yaparken, en zorlayıcı kısım genelde nasıl sarıldığıyla ilgili olur, aslında çok kolaydır. Zaten büyük bir yaprak olan karalahanayı, kaynar suya batırıp 2 dakika tutun ve çıkarıp buzlu su hazırladığınız bir kaba batırın. Bu işleme ‘blanching’ deniyor, yani şoklamak gibi de çevirebiliriz, az pişirmek istediğiniz tüm sebzelerde bu tekniği kullanabilirsiniz, karalahanada kullanmamızın sebebi, pişmesini durdurmak. Eğer çok pişerse, tencerede pişerken dağılabilir. Buzlu sudan alıp süzdüğünüz karalahanaların, ortadaki kalın damarını bıçak ile alın, geniş yerine içi koyun, sonra kenarlarını için üzerine kapatın, ve en ucuna kadar rulo yapın. İşte bu kadar, sarmanız pişmeye hazır!

Servis Önerisi

Karalahana Sarması Tarifi Servis Önerisi

Yoğurt ve domates sos ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol