ARAMA YAP
45 dk
30 dk
Orta
8 kişilik
2891

Beş çaylarının, altın günlerinin, davet sofralarının ve tabii ki çilingir sofralarının olmazsa olmazıdır zeytinyağlı yaprak sarma. Sık sık yenir yenmesine ancak hazırlaması da biraz meşakkatlidir. 


Yaprağı diri kalmamalı, içi leziz olmalı, pirinci güzel pişmeli ve sıkı sıkı sarılmış olmalı yaprak sarması. 


Böyle söyledik diye gözünüzde büyümesin! Yaprak sarması içini hazırlamak, bazı püf noktalar uygulandığı sürece oldukça pratiktir. Hazırlık süresi 45 dakika ve pişme süresi de 30 dakikadır. Gelin, şimdi malzemeleri ve yapım aşamaları da dahil tüm detayları teker teker ele alalım!


Yaprak Sarması İçi Malzemeleri 


Leziz bir yaprak sarması hazırlamanın en kritik noktası, leziz bir iç harç hazırlamak. Bu reçetemizle hafif tatlı bir yaprak sarma içi elde edebilirsiniz. Malzeme listemiz ise şu şekilde;


-3 su bardağı yıkanmış baldo pirinç


-3 su bardağı su


-3 adet küçük küp doğranmış soğan


-2 su bardağı zeytinyağı


-1 adet limon


-1 tatlı kaşığı Knorr Tarçın


-1 tatlı kaşığı yenibahar


-1 yemek kaşığı şeker


-2 tatlı kaşığı tuz


-1 tatlı kaşığı Knorr Karabiber


-Yarım su bardağı sıcak suda bekletilmiş kuş üzümü


-Yarım su bardağı dolmalık fıstık


Kuş üzümü ve dolmalık fıstık tamamen damak zevkine bağlı. Dilerseniz bu eklemeleri yapmadan da yaprak sarması içi hazırlayabilirsiniz.


Yaprak Sarması İçi Nasıl Yapılır?


Zeytinyağlı yaprak sarması içi tarifimizin yapılış aşamaları oldukça pratik.


Öncelikle 2 su bardağı zeytinyağını geniş bir tencerede orta ateşte ısıtıyoruz. Sonrasında dolmalık fıstıkları ekleyip, renk alana dek kavuruyoruz.


Soğanları tencereye ekleyip bir güzel karıştırıyoruz. Kısık ateşte, kapağı kapalı olarak, şeffaflaşana dek 5 dakika kavuruyoruz. Sonra kapağını açıp, suyu süzülmüş pirinçleri ekliyoruz.  5 dakika orta ateşte kavuruyoruz.


Kuş üzümünü, şekeri, karabiberi, tarçını, tuzu ve karabiberi ekleyip karıştırıyoruz. Suyu ekleyip yine karıştırıyoruz. 


Kapağını kapatıp kısık ateşte, suyunu çekene dek yaklaşık 10 dakika pişiriyoruz. Suyunu çekince üzerine bir havlu serip, kapağını kapatıyoruz. Oda sıcaklığında dinlenmeye alıyoruz.


Yaprak Sarması İçi Püf Noktaları


Yaprak sarması iç harcını dilerseniz fıstık ve kuş üzümü koymadan; kıyma kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Kıymalı yaprak sarması iç harcı, ilk aşamasında kıyma eklemek dışında pek de farklı değildir. Etli yaprak sarması içi hazırlamanız durumunda dolmaları sıcak servis etmeniz gerektiğini unutmayın tabii.


Ayrıca tıpkı bir pilav tarifinde olduğu gibi yaprak sarması içi tarifinde de en son olarak dinlendirme aşamasını uygulamalısınız. Bu sayede pirinçlerin diri veya lapa olmamasını sağlayabilirsiniz.


Son olarak ekleyelim; bu tarifimizle Zeytinyağlı Yaprak Sarma tarifi, Vişneli Yaprak Sarma Tarifi ve Karalahana Sarması Tarifi hazırlayabilirsiniz.


Evet, en lezzetli yaprak sarması içi nasıl hazırlanır gördük. Sırada mutfağın yolunu tutmak var. Kollar sıvansın ve malzemeler tezgahın üzerinde yerini alsın. 


Pirinç yıkansın ve suda beklesin; kuş üzümleri suda yumuşasın, baharatlar mis gibi koku yaysın!


 

Pişirmeye Başla

Yaprak Sarması İçi Nasıl Hazırlanır?


Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +

Malzemeler

baldo pirinç
3 su bardağı
su
3 su bardağı
soğan, küçük, küp doğranmış
3 adet
zeytinyağı
2 su bardağı
limon
1 adet
Knorr Tarçın
1 tatlı kaşığı
yenibahar
1 tatlı kaşığı
şeker
1 yemek kaşığı
tuz
2 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
kuş üzümü, sıcak suda bekletilmiş
yarım su bardağı
dolmalık fıstık
yarım su bardağı
Nefis Yancılar