ARAMA YAP
120 dk
60 dk
Orta
12 kişilik
35 kcal
134010

“Favori yemeğiniz nedir?” diye sorsak alacağımız cevapların en az yüzde 80’i zeytinyağlı yaprak sarması tarifi çıkacaktır hiç şüphesiz! 7’den 70’e bu kadar sevilen başka hangi yemek vardır, bu başka günün konusu. Çünkü bugün, zeytinyağlı yaprak sarması hazırlıyoruz!


Yemesi, yapmasından daha kısa sürüyor; bu da sarma severleri biraz üzüyor, farkındayız. Özellikle incecik, kalem gibi sarmak; özenle tencereye dizmek oldukça zaman alıcı. Yine de bol zeytinyağlı yaprak sarma tarifimiz, verilen emeklerin ve mutfakta geçen sürenin telafisini yapacak, bizden söylemesi. Elinizi sık sık bu tarife giderken bulabilirsiniz çünkü bunun bir benzeri yok!


Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi denince akla bazı sorular geliyor. “Zeytinyağlı yaprak sarma içi yapılırken hangi pirinç kullanılır?” , “zeytinyağlı yaprak sarma içine hangi baharatlar eklenir?” gibi. Zeytinyağlı yaprak sarmanın tarihçesine bakarsak bulgur da dahil olmak üzere, her yörede yıllarca çeşitli iç harç malzemeleri kullanılmış. Biz bugün tarifimizde, orijinal zeytinyağlı yaprak sarması tarifine uyarak baldo pirinç kullandık. Baharat olarak da karabiber, tarçın, kuru nane ve yenibahar bize yardımcı oldu.


İç harcından yapraklarına kadar her detayı yiyenlerden tam not alacak olan zeytinyağlı yaprak sarma tarifimize sizi almadan önce; “ben ekşili severim, benim sarmam ekşi olacak” diyenleri vişneli yaprak sarma tarifine, yemeğinde Karadeniz esintileri arayanları karalahana sarması tarifine, “et olmadan olmaz” diyenleri de Tokat usulü etli yaprak sarması tarifine beklediğimizi not düşelim. :)


Şimdi hazırsanız mutfakta bir lezzet şölenine girişeceğiz!


Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi Kaç Kaloridir?


Zeytinyağlı yaprak sarmanın bir adedi yaklaşık 35 kaloridir. Bir porsiyon zeytinyağlı yaprak sarması ise ortalama 140 kaloridir. Diğer meze ve yancı tariflerine göre yüksek kalorili olmasının yanı sıra, kızartma tariflerine oranla oldukça masum diyebiliriz. Tüketirken adedine dikkat etmeyi unutmayın. :)


Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi Servis Önerileri


Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi, her sofraya ve günün her saatine çok yakışan tariflerden. Üzerine limon sıkarak veya yanına yoğurt ekleyerek servis edebileceğiniz yaprak sarmalar herkesçe kapış kapış gidecek.


 

Pişirmeye Başla