Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 250

Patates Salatası Tarifi


Emre Ulu;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Kolay

Kızartılır, haşlanır, sotelenir, fırınlanır ve her seferinde çok doyurucu ve lezzetli olur patates. Rahat bulunurluğu, her mevsim oluşu, uzun süre dayanması ve uygun fiyatı ile patatesi çok zahmetsiz bir sebze olarak düşünürüz. Şimdi bu düşünceyi bir kenara bırakmanızı rica edeceğim. Yuvarlak gibi görünen tam olmayan, tıknaz, bazen çıkıntıları olan, genelde geldiği yerin unutturmayacak kadar topraklı olan patates, dünya tarihinde çok önemli rol oynamış bir figürdür.


Peru’da günümüzden 8000 sene önce bulunan ve yetiştirilen patates, yerli halk tarafından iyi bir besin kaynağı olarak görülüyordu. Sömürgeci ülkelerin keşif gemileri/korsanları tarafından Avrupa’ya ilk kez İspanya’dan sonra da İngiltere’den ayak basmıştır patates. Avrupalılar tarafından zehirli olarak düşünüldü ve bir süre ekilmedi, ekilmeye başlandıktan sonra da bir süre yenilmedi, patatesin açan mor çiçekleri evlerde dekoratif olarak kullanıldı.


Monarşinin baskısı ve ısrarı ile halk patates yemeye başlamıştır. Mesela Fransa’da Marie Antoinette patatese olan sevgisini belirtmek için, bir seferinde baloya katılırken, başına patates çiçeklerinden yapılan bir şapka taktı.


Ve Sanayi Devrimi İngiltere’de başlar, yine patates karşımıza çıkıyor. Sanayi Devrimi ile, fabrikalar, hat işçileri, uzun mesai süreleri ve yabancılaşma gibi kavramlar ortaya çıkmaya başlar. Her gün uzun saatler çalışan işçilerin yardımına ise doyurucu ve uygun fiyatlı olan patates koşar, İngiltere’de sıcak patates ve balık ve patates kızartması (fish and chips) tezgahları kurulmaya başlar.


Almanya’dan çıkan patates salatası, sonra tüm Avrupa’ya, Avrupa kolonilerin ve göç eden Almanlarla Amerika’ya yayılmıştır ve farklı tarifler çıkmaya başlamıştır. Sizlerle klasik patates salatası tarifi paylaşacağız. Patatesi, pilav, makarna gibi baz bir ürün gibi düşünecek olursanız, farklı patates salatası çeşitleri yapabilirsiniz. İnternette basit bir arama yaptığınızda yirmi ile elli arası farklı patates salatası tarifi bulabilirsiniz. Ben çeşitlendirme yaparken patates salatası malzemelerini oluşturan üç ana içeriği düşünüyorum; sos, protein, sebze. Bu içerikleri düşünüp aklınıza ilk gelenleri bir yere not alabilirsiniz, mesela; sos denilince benim aklıma pesto, Sezar, hardal, vinaigrette, protein denilince somon füme, ançüez, ızgara tavuk, haşlanmış yumurta, sebze denilince kuşkonmaz, soğan, mantar geliyor.

Patates salatası harika bir atıştırmalık ve salata olduğu gibi, piknik menüleri için de leziz bir seçenektir! Diğer piknik tarifleri için sizi yazımıza davet edelim...


Peki, patates salatası yanına ne gider dersek, ilk aklımıza gelen çocukluğumuzda yaşadığımız misafirlikler ve altın günlerinden dolayı, sigara böreği ve kısır olacaktır. Biz ızgara et, balık veya tavuk, kızarmış balık, veya hafif olsun derseniz yeşil salata öneriyoruz.


Patatesin ana maddesi karbonhidrattır. Ancak unlu ürünlerden farklı olarak, sağlıklı olmasının sebebi öncelikle sebze olması, C vitamini ve lif barındırmasıdır. Faydalarının yanı sıra, bir porsiyon patates salatasının kalorisi yalnızca 142.

Patates Salatası Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

3 adet
patates, soyulmuş, küp doğranmış
1 litre (l)
su

Sos İçin

4 yemek kaşığı
Calve Mayonez
1 yemek kaşığı
Calve Hardal
1 demet
taze soğan, ince kıyılmış
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
2 yemek kaşığı
yoğurt
Tüm Malzemeleri Satın Al
Püf Noktası

Patates Salatası Tarifi Püf Noktaları

Patates salatasının sosunu sıcakken ekleyin.

Servis Önerisi

Patates Salatası Tarifi Servis Önerisi

Dilerseniz haşlanmış yumurta dilimleriyle servis edebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol