Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 2 Kaç Kalori: 178

2 Kişilik Kısır Tarifi

: Tam Ölçülü ve Pratik
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Çay saatlerinin ya da gündüz misafirliklerinin en vazgeçilmez tarifi nedir diye sorsak, akıllara ilk gelen şüphesiz kısır ve kek olacaktır! Genelde kalabalık sofralar için hazırlansa da bazen en yakın arkadaşınızla ya da evde kendiniz için kısır hazırlamak istersiniz. İşte o zaman büyük ölçülü kısır tariflerini azaltmak için çıkarma bölme işlemlerinin ortasında buluverirsiniz kendiniz, bazen de oran tutmaz ve istediğiniz kıvamı yakalayamazsınız. Birazdan anlatacağımız tarif sizler için! 2 kişilik kısır tarifini tam ölçülü hazırladık ve işinizi oldukça kolaylaştırdık. Mükemmel kısır tarifi için kullandığınız salçanın çeşidi, miktarı, soslar, yeşilliklerin tazeliği ve hangi yeşilliklerin kullanıldığı çok önemlidir. Eğer daha yoğun bulgur lezzetini almak istiyorsanız yeşillik miktarını daha az tutabilirsiniz. Ama zengin bir kısır tarifi olsun derseniz çeşit çeşit yeşilliği dahil etmekten çekinmeyin!

Kısır, ertesi güne hatta aynı günün akşamına bile dayanmayabilen bir tariftir. Çünkü içerisinde yeşillikler tazeliğini yitirip lezzetini bozabilmektedir. Bu yüzden kısır tarifini 2 kişilik olarak hazırladığınızda artıp israf olmasını da önleyebilirsiniz.

Biz 2 kişilik kısır tarifimizi anlattık ama kalabalık sofralar için de bir tarifim elimin altında olsun derseniz kısır tarifimize mutlaka göz atın! Eğer yöresel bir dokunuş ile bol aromalı bir kısır hazırlamak isterseniz de Antakya usulü kısır tarifimize bekleriz!

Diyetteyseniz bulgurdan biraz uzak durmak isteyebilirsiniz ya da şişkinlik yaptığı için çok tercih etmeyebilirsiniz. O zaman kinoalı kısır tarifimiz sizin için harika bir seçim olacaktır.

2 Kişilik Kısır Tarifi Malzemeleri

1 su bardağı
ince bulgur
1.5 su bardağı
sıcak su
1 tatlı kaşığı
domates salçası
1 tatlı kaşığı
biber salçası
1 diş
ezilmiş sarımsak
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
limon suyu
1 yemek kaşığı
nar ekşisi
Yarım tatlı kaşığı
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Çeyrek tatlı kaşığı
Knorr kimyon
5 dal
maydanoz, ince kıyılmış
5 dal
taze soğan, ince kıyılmış
5 dal
taze nane, ince kıyılmış
1 adet
domates, küçük boy
Püf Noktası

2 Kişilik Kısır Tarifi Püf Noktaları

Mükemmel bir kısır yapabilmek için önemli olan ilk aşama, bulgurun ıslatılması ve güzelce şişmesini sağlamaktır. Bu aşama için kapaklı bir kap kullanmak en doğrusu olacaktır. Sıcak su döküp üzerini kapattığınız bulgurlar, içeride oluşacak buhar sayesinde tam kıvamında şişecektir.

Lezzetli bir kısır yapabilmek için yeşilliklerin tazeliği de oldukça önemlidir. Bu yüzden kısır yapımında en taze olan yeşillikleri kullanmaya dikkat edin ve kısırın lezzetini garantileyin.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol