ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Kolay
1 kişilik
178 kcal
92939

Makarna, hızlı ve pratik bir yemek hazırlamak istediğimizde ya da çat kapı gelen misafirlerimiz için hem ekonomik hem de lezzetli bir seçenektir. Makarnayı, öğrenci evlerinden davet sofralarına kadar geniş bir yelpazede kullanmamızı sağlayan ise soslarıdır. Çok pratik soslar ile makarnayı günlük bir yemek olarak hazırlayabilirken, özel soslar ile davet sofralarında rahatlıkla sunabiliriz.


Bugün ise çok klasik ve sevilen soslu bir makarna tarifi ile sizlerleyiz: Domates soslu makarna! Hem de tek kişilik tam ölçülü olarak…


Genelde yemek tariflerinin çok kişilik olarak verildiğini ve tek kişilik tariflerde ölçüleri ayarlarken zorlanabildiğinizi biliyoruz. İşte bu yüzden tek kişilik makarna ölçüsünü sizlerle paylaşıyoruz. Böylece domates soslu makarnanızı fazla yaparak birkaç gün aynı yemeği tüketmek zorunda kalmayacaksınız!


Makarnaya domates sosu çok yakıştığı için ve domates soslu makarnanın yapımı oldukça kolay olduğu için pek çok çeşidi de vardır. Domates makarna sosunda yanına ek malzemeler alarak farklı tariflerin oluşmasını sağlıyor. Domates soslu makarna çeşitlerinin en bilinenleri ise bolonez, sorrentina, napoliten ve siracusanadır.


Tek kişilik makarna yapımında en önemli detay makarnanın ve sosun miktarının doğru ayarlanmasıdır. Ama bunun için hiç endişelenmeyin çünkü 1 kişilik makarna ölçüsünü sizin için detaylıca anlattık!


Taze ve bol aromalı malzemeler hazırsa domates soslu makarna yapımına geçelim mi? Üstelik tek kişilik bir makarna tarifi olduğu için yemeğe kimseyi de beklemenize gerek yok!


Domates makarnaya çok yakıştığı gibi köftelere de çok yakışıyor! İşte bu yüzden sizin için çok leziz iki tarifi de buraya bırakmak isteriz: Domates soslu köfte ve farklı bir versiyonu fırında domates soslu köfte!


Ayrıca sosisli makarna tarifi de mutlaka keşfetmeniz gereken tariflerden!

Pişirmeye Başla

Domates Soslu Makarna Tarifi

: Tek Kişilik Lezzet
Emre Ulu;

Malzemeler

- 1 kişi +
burgu makarna
1 su bardağı
sızma zeytinyağı
2 yemek kaşığı
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı

Domates Sosu İçin

domates, kabukları soyulmuş, dilimlenmiş
3 adet
domates salçası
1 yemek kaşığı
sarımsak, dilimlenmiş
2 diş
Knorr Kekik
1 tatlı kaşığı

Servis için

parmesan, rendelenmiş
2 yemek kaşığı
taze fesleğen
3 dal
tuz
1/4 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Domatesli makarna sosu için, taze domatesleri ya da kendi hazırladığınız doğal domates konservelerini kullandığınızda aroması bol ve daha leziz olacaktır.