ARAMA YAP
10 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
27513

Sosis kasaplık zanaatinin ilerlemesi sayesinde mutfaklara girmiştir. Sosisin bazı kaynaklarda Yunan’da bazı kaynaklarda da Mezopotomya’dan çıktığı söyleniyor. Türk sucuğu çok eskilere dayanırken, Homer Odessa’da bir çeşit kan sosisinden bahseder.


Her ülkenin kendine has ve son derece gurur duyduğu sosisleri vardır. Özellikle Avrupa’da, sosis çeşitlerinin şehirlere göre bir farklılık gösterdiğini görürsün. Türkiye’de ana yemekte çok sık sosis yenilmezken, Avrupa’da yanına patates ve lahana ile ana yemekte sıklıkla sosis tüketilir, bu çeşitliliğin sebebi de bu olsa gerek.


Sosis, hayvan bağırsağına doldurulmuş et parçalarıdır. Sosisin içeriğini yalnızca kıyma gibi iççe çekilmiş etlerden veya bonfile gibi kıymetli parçalardan ya da yalnızca sakatattan yapabilirsiniz.


Kahvaltıda, kumruda, makarna veya patatesle akşam yemeğinde harika giden sosisi çocuk büyük herkes sever. Şimdi annelerimizin yaptığı gibi sosisli makarna tarifimize geçelim!


Sosisli Makarna Kaç Kalori?


1 porsiyon Sosisli Makarna 347 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Sosisli Makarna Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

spaghetti
500 gram (g)
tereyağı
1 yemek kaşığı
su
5 su bardağı
tuz
1 tatlı kaşığı
soğan
1 adet
domates
5 adet
sosis, ince dilimlenmiş
4 adet
sarımsak
2 diş
tuz
Yarım tatlı kaşığı
şeker
Yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

sosisli makarnayı bu kadar lezzetli yapan şey, sosis kadar domates sostur da. Mevsimindeyse, taze domates alın, tercihen Çanakkale domatesi, rendeleyip bir sos tavasına alın. üzerine bir parmak geçecek kadar sıcak su, ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı koyun, en son defne yaprağı, 2 dal taze kekik ve bir diş sarımsak ile, sosun üçte biri çekene kadar pişirin.

Servis Önerisi

Sosisli Makarna Tarifi Servis Önerisi:

Favori servis önerimiz, üzerine rende Parmesan peynirdir.