ARAMA YAP
60 dk
10 dk
Zor
4 kişilik
8433

Peynir ve makarna… Üzerine çok söz söylenebilecek ama aslında anlatmaya hiç gerek olmayan bir ikili! Çünkü peynir ve makarna denildiğinde hepimizin gözünde canlanan farklı ama çok lezzetli tarifler var, eminiz. Kimimiz makarna ile mükemmel şekilde harmanlanması için erimiş peynirle görmek isteriz, kimimiz de rende peynir parçaları ile daha hafif bir aroma katsın isteriz…

Bugün yoğun peynir aromasını sevenleri çok mutlu edecek bir tarifimiz sizlerle: 4 peynirli gnocchi ya da İtalyanlardan duymaya alışkın olduğumuz şekliyle 4 peynirli niyokki! 4 peynirli gnocchi’yi aslında İtalyan kültüründe bizim mantıyı çağrıştırıyor. Çünkü en güzel gnocchi’leri her zaman büyükanneler yapar! Biz de en az onlar kadar harika gnocchi hamurları hazırlayabilmeniz için gnocchi nasıl hazırlanır yazımızı buraya bırakalım!

Dört peynir gnocchi tarifinin orijinal versiyonunda fontina, taleggio ve gorgonzola gibi kremalı İtalyan peynirleri kullanılır, ancak bunları bulmak her zaman çok mümkün olmadığından dünya genelinde bu tarif daha çok cheddar peynir ile hazırlanıyor.

Peynir soslu gnocchi, adından da anlaşılacağı üzere pürüzsüz ve zengin aromalı bir peynir sosu ile servis edilir. 4 peynirli niyokki’leri, kaynar suda pişirmek için sadece birkaç dakika sürer. Oldukça yumuşak ve hafif bir tada sahip olan 4 peynirli niyokki, sosunun harika aromasıyla lezzetini artırır.

Niyokki’nizi kıymalı sos ile hazırlamak isterseniz kıymalı gnocchi mantı tarifimize göz atmadan geçmeyin!

Niyokki Nasıl Saklanır?

Niyokki'nizi yaptıktan sonraki birkaç gün içinde yemeyi planlıyorsanız, yapılacak en iyi şey onu önceden pişirmek ve soğutmaktır. Daha uzun süreli ya da pişmemiş olarak muhafaza etmek istiyorsanız niyokki’yi derin dondurucuda saklayabilirsiniz. 4 peynirli niyokki yapmak için buzluktan çıkarıp üzerine sosladıktan sonra hemen servis edebilirsiniz!

Çiğ niyokki hamurunu saklamanın bazı dezavantajları olduğu için en iyisi haşlanmış ve soğutulmuş şekilde muhafaza etmektir. Çünkü buzluk kısmına değil de buzdolabına koyduğunuzda hamurun içindeki patates, niyokki hamurunu sulandırarak yapışkan ve cıvık bir hale getirir. Bu yüzden hangi kabın içine koyarsanız koyun yapışacağı için şekillerini kaybedebilirler. Karşılaşabileceğiniz başka bir problem de içindeki patateslerin oksitlenmesi sonucu niyokki hamurlarınızın griye dönmesidir! Siz iyisi mi 4 peynirli gnocchi yapmak istediğinizde hamurunuzu taze taze hazırlayın ya derin dondurucunuza yerleştirin, risk almayın…

Niyokki Buzluğa Konur mu?

Niyokkiyi çiğ olarak derin dondurucuda 6 aya kadar muhafaza edebilirsiniz! Peki derin dondurucu için nasıl hazırlayabilirsiniz? İşte adımları!

1- Gnocchi parçalarınızı en az 45 dakika oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Gnocchi'yi dondurmadan önce biraz kurutmak, pişirirken parçalanma olasılığını da düşürür.

2- Çiğ gnocchi hamurlarını unla kaplayın ve tek tek parçaları birbirine değmeyecek şekilde bir fırın tepsisine yayın.

3-Düz olduğundan emin olarak fırın tepsisini dondurucuya koyun.

4-Gnocchi katılaşana kadar dondurun. Üç saat kadar sürebilir.

5-Gnocchi hamurları tamamen dondurulduktan sonra, parçaları kapaklı bir kap veya buzdolabı poşetine koyabilirsiniz, parçalar donduğu için birbirine yapışmazlar.

4 Peynirli Gnocchi Kaç Kalori?

1 porsiyon 4 peynirli gnocchi yaklaşık 240 kaloridir.

Pişirmeye Başla