ARAMA YAP
5 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
300 kcal
34135

Makarnalar hem bir son dakika kurtarıcısı, hem de davet sofralarının özenli yemeklerinden biridir. Makarna, çeşidine ya da servis edilen sosuna göre pratik bir akşam yemeği olabildiği gibi önemli misafirleriniz için de leziz bir seçenek olacaktır. Bugün sizlere anlatacağımız penne alfredo ise makarna sevenlerin aşina olduğu iki sözcükten oluşuyor. Penne, kısa silindirik makarna çeşididir. Alfredo ise kremalı ve parmesan peynirli leziz bir sostur. Penne alfredo kelimelerinin doğru telaffuzu yazıldığından çok da farklı değildir sadece “penne” kelimesindeki iki “n” harfinden biri okunmaz.

Penne makarna ve alfredo sos aslında pek çok soslu makarna tarifinin de temelinde yer almaktadır. İçerisine tavuk, mantar, brokoli gibi farklı malzemeleri ekleyerek birden fazla alfredo soslu makarna tarifi elde edebilirsiniz! Bunların arasında alfredo soslu tavuk makarna en bilinenidir.

Evde penne makarnayı kendiniz yapmanız çok kolay olmayacaktır, çünkü şekil vermesi biraz zor bir makarna çeşididir. Ama penne makarnayı kolayca marketlerde bulunabilir, alfredo makarna sosu tarifi evde kolay bir şekilde hazırlanabilir ve çok fazla malzemeye ihtiyaç duymaz.

Penne alfredo makarnanın bir diğer özelliği de tek tencerede hazırlanabiliyor olmasıdır. Son dönemde oldukça popüler olan “one-pot” tarifler, mutfağın fazla dağılmaması ve az bulaşık ortaya çıkarması sebebiyle çok sevildiler.

Penne alfredonun en klasik makarna tariflerinden biri olduğundan bahsetmiştik. Peki diğer klasiklere bir göz atmaya ne dersiniz? Cevabınız “Evet!” ise sizi sebzeli alfredo makarna ve penne arrabibata tariflerimize davet edelim! Eğer klasiklerden sıkıldıysanız ve biraz farklı yorumlara açıksanız acılı tavuklu makarna tarifimiz tam size göre, mutlaka deneyin!

Pişirmeye Başla

Penne Alfredo Tarifi

: Makarna Severler İçin
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
tereyağı
4 yemek kaşığı
sarımsak
2 diş
krema
1 su bardağı
parmesan, rendelenmiş
1 su bardağı
makarna, penne
1 paket

Servis için

parmesan
4 yemek kaşığı
kişniş, kıyılmış
1 tutam
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Dilerseniz penne alfredoyu karabiber ve limon kabuğu ile de servis edebilirsiniz.

İtalyan mutfağı özgü bir tarif olan penne alfredo, geleneksel olarak krema kullanılmadan yapılır. Daha pratik ve ekonomik bir reçete için krema iyi bir alternatiftir, dilerseniz aynı ölçüde tereyağı ile de deneyebilirsiniz.