ARAMA YAP
10 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
100 kcal
11334

Anadolu’nun en eski lezzetlerinden biri olan tarhananın kıymayla buluşarak besin değerini katladığı enfes bir kıymalı tarhana çorbası tarifi ile karşınıza geldik.


Bu çorba, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olacak. Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada, pek çok farklı şekilde yapımına rastladığımız tarhana çorbası, çocukluğumuzdan beri annelerimizin hazırladığı eşsiz lezzetlerden bir tanesi.


Buram buram Anadolu kokan, her öğünde iştahla tüketilen tarhana çorbası, çorba tarifleri arasından akla ilk gelen ve tencerelerimizi sık sık fokurdatan tariflerden desek yeridir.


Tarhana çorbasının yöreden yöreye farklılık göstermesinin yanı sıra, kuru ve toz formunda olduğu için uzun süre bozulmadan saklanabilmektedir. Özellikle soğuk kış günlerinde üzerinizdeki kırgınlığı ortadan kaldıran ve minik dokunuşlarla daha besleyici olmasını sağladığımız kıymalı tarhana çorbası nasıl pişirilir detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız.


Kıymalı tarhana çorbası tarifinin yapımına geçmeden önce, tarhananın Türk kültüründeki önemine de kısaca değinmek istiyoruz. 


Geçmişten günümüze kadar ulaşan tarhananın kültürümüzde çok büyük bir yeri vardır. Eskiden göçebe toplumda yaşayan insanlar yiyeceklerinin bozulmaması ve taşımasının rahat olması için yiyecekleri kurutarak muhafaza ederlermiş. Tarhana da bu yiyeceklerden bir tanesi. Rivayete göre tarhana çorbası ‘’Dar hane çorbası’’ olarak bilinir ve o şekilde adlandırılırmış. Daha sonraları dar hane çorbası dilden dile yayılarak tarhana çorbası olmuş. Hatta bazı bölgelerde kısaltılarak tarana çorbası olarak bile adlandırılmıştır.


Tarhana çorbası hakkında detaylı bilgiye ulaştığımıza göre artık mutfağa geçip kıymalı tarhana yapımına başlayabiliriz.


Tarhana çorbası için tencerede ayçiçek yağını ısıtıyoruz öncelikle. Ardından içerisine doğradığımız biberleri ekliyoruz ve orta ateşte yumuşayana dek kavuruyoruz. Kavurduğumuz biberlerin üzerine kıymayı ekleyip suyunu salmasına izin vermeden kavuruyoruz. 


Son olarak Knorr tarhana çorbası ve suyunu ekleyip kaynayana dek karıştırıyoruz ve kaynadıktan sonra ocaktan alıyoruz.


Çorbamızın üzerine maydanoz ekleyerek servis edebilirsiniz.


Kıymalı Tarhana Çorbası Servis Önerileri


Kıyma ve biberle lezzet, tarhana ile besleyicilik kazanan kıymalı tarhana çorbamız, akşam yemeğinizin başlangıcı olarak sofralarınıza çok yakışacak. Bu lezzetli başlangıçtan sonra ana yemek olarak fırında et güveç ve garnitürlü pirinç pilavı hazırlamanızı öneriyoruz. Yanında bol mevsim yeşillikleri içeren bir salata da kesinlikle çok yakışacaktır. 


Kıymalı Tarhana Çorbası Püf Noktaları


Lezzetli mi lezzetli kıymalı tarhana çorbası yapımı oldukça kolay ve tek bir püf noktası bulunmaktadır. Çorbanızın lezzetli olması için kıymaların suyunu salmasına izin vermeyin. Yani kısaca biber ve kıymaların kavurma işlemine çok dikkat edin!


Kıymalı Tarhana Çorbası Kaç Kaloridir?


Kıymalı tarhana çorbası kalori miktarından da bahsedelim birazcık. Kıymalı tarhana çorbası tarifinin bir porsiyonu 100 kalori içeriyor. Oldukça besleyici ve fit olan bu çorbamızı menülerinizden eksik etmemenizi öneriyoruz. 


Kıymalı Tarhana Çorbası Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Yazımızın sonuna geldik! Şimdi de kıymalı tarhana çorbamızı sevip farklı lezzetler arayanlar için 3 tane daha birbirinden farklı tarifi paylaşmak istiyoruz.


İlk olarak 2 kişilik tarhana çorbası tarifini, ardından oldukça doyurucu olan köfteli çorba tarifini ve son olarak da yemelere doyamayacağınız yuvalama çorbası tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


 

Pişirmeye Başla

Kıymalı Tarhana Çorbası Tarifi

: Kase Kase İçilsin
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Malzemeler

knorr tarhana çorbası
1 adet
ayçiçeği yağı
1 yemek kaşığı
dana kıyma, az yağlı
200 gram (g)
dolmalık biber, küp kesilmiş
2 adet
kapya biber, küp kesilmiş
2 adet
su, soğuk
5 su bardağı

Sunum İçin

maydanoz
5-6 yaprak