ARAMA YAP
5 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
200 kcal
12757

Ana yemeklerin yanında pilav olmazsa olmaz elbette ki. Bugüne kadar birçok pilav tarifini sizlerle paylaştık ve en güzel davet sofralarında, sıcak aile sofralarında sevdiklerinizle buluşturduk. :) 


Bugün de yine harika bir pilav tarifi ile sevdiklerinizi mest edeceğiniz, aynı zamanda da rengarenk görüntüsüyle kendine hayran bırakacak olan garnitürlü pilav tarifini tüm püf noktalarını paylaşarak sizlere anlatmak istedik. :)


Garnitürlü pirinç pilavı, şehriyeli pirinç pilavı kadar sık yapılmayan yani hak ettiği değeri maalesef ki göremeyen bir tarif oluyor ama yapanların da hakkını vererek yaptığı oldukça lezzetli bir tarif. :) Tam bir renk cümbüşü dediğimiz görüntüye sahip garnitürlü pirinç pilavının tüm sulu yemeklerin, et ve tavuk yemeklerinin yanına oldukça yakıştığını söyleyebilir hatta altına imzamızı bile atabiliriz. :) 


İddialıyız çünkü tane tane dökülen pilavlar tereyağının enfes kıvamı ve kokusu ile buluşunca ortaya harika işler çıkıyor. Bir de içerisine garnitür eklenince kesinlikle yeme de yanında yat denilesi bir tarif oluyor. :) Gelin biz yatmayalım bugün, mutfağa geçip lezzetli mi lezzetli, rengarenk görüntüye sahip garnitürlü pilav yapımına geçelim.


Çok fazla malzemeye ihtiyaç duymadan hazırladığımız garnitürlü pilav için sizleri mutfağa kadar alalım ve garnitürlü pilav nasıl olur görelim.


Hazırlaması oldukça basit olan garnitürlü pirinç pilavı için pirinçleri ılık suda kırmamaya özen göstererek yıkıyoruz. Yıkadığımız pirinçlerin suyunu süzüp derin bir kaba alıyoruz. Ardından üzerlerine sıcak su ekleyip bekletiyoruz.


Orta boy tencerenin içerisine ayçiçek yağı ekleyip yağın ısınmasını sağlıyoruz. Isınan yağın içerisine pirinçleri ekliyoruz ve rengi opaklaşana dek kavuruyoruz. Opaklaşan pirinçlerin üzerine bulyon ve sıcak suyu karıştırıp ilave ediyoruz ve kapağını kapatıp altını kısıyoruz.


Son olarak tencerenin kapağını açıp garnitürleri ekliyoruz ve kapağını tekrar kapatıp suyunu çekmesini sağlıyoruz. Pişen pilavımızı ocaktan alıp oda sıcaklığına geldiğinde servis ediyoruz.


Haydi artık garnitürlü pilav çeşitlerinin en güzeline geçelim!


Garnitürlü Pilav Tarifi Servis Önerisi


Konu pilav olunca servis önerilerinde bulunmasak olmaz tabii ki. :) ‘’Garnitürlü pirinç pilavın yanına ne gider?’’ diye soranlar için tarif önerilerimiz mevcut. :)


Rengarenk görüntüye sahip garnitürlü pilavın yanına biz en çok fırında kızarmış tavuk ya da nar gibi kızarmış yumuşacık bonfileyi yakıştırıyoruz. Salata olarak mevsim yeşilliklerinden oluşan bir salata ve içecek olarak da bol köpüklü bir ayran ile tercih edebilirsiniz. :)


Garnitürlü Pilav Tarifi Püf Noktaları


Garnitürlü pilav yaparken garnitürler donuk ise önceden ılık suyun içerisinde bekleterek pilavın içeresine ekleyebilirisiniz.


Bir diğer püf noktası, pilavı ocaktan aldığınızda üzerini nemli bir bez ile kapatıp dinlendirebilirsiniz, pilavın tane tane olmasını sağlayacaktır.


Garnitürlü Pilav Tarifi Kaç Kaloridir?


Kalori hesaplaması yapan kişiler genellikle pilav konusunda biraz daha temkinli davranırlar. Karbonhidrat ve yağ oranın yüksek olmasından kaynaklı pilav tüketilirken kaç kalori olduğu hesaplanır öncesinde. :)


Biz de sizler için detaylı bir araştırma yaptık ve garnitürlü pilav kalori miktarını sizlerle paylaşmak istedik. Bir porsiyon garnitürlü pilav yaklaşık olarak 200 kalori bulundurmaktadır. 


Garnitürlü Pilav Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Pilav Tarifi


Garnitürlü pirinç pilavını sevenlere 3 tane birbirinden lezzetli pilav önerimiz de var. :)


Bezelye severlere bezelyeli pilav tarifi, sebze severlere sebzeli pilav tarifi ve etsiz olmaz diyenlere de etli sebzeli pilav tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz. :)

Pişirmeye Başla