ARAMA YAP

Şerbetli, sütlü, sütsüz, kolay birbirinden lezzetli ve çeşitli Ramazan Tatlıları sayfamızda!

Ramazan, yıl boyunca beklenen ibadet, ziyafet ve ziyaret ayıdır; zengin iftar sofraları bu ayın şaşmaz geleneğidir. Büyük hazırlıklar, telaşlı alışverişler, kalabalık sofralar kadar, duaların, cami ziyaretlerinin, yardımların ayıdır. “On bir ayın sultanı” Ramazan’da, iftar yemeklerinde bir araya gelmek, bir masa etrafında toplanarak oruç açmak çok önemlidir.

Herkes Ramazan ayında evinde misafir ağırlamak istediğinde hem lezzetli hem de malzemesi kolay bulunan, yapımı pratik Ramazan tatlısı tarifleri arayışına giriyor. Çünkü hem iftarda hem de sahurda tüketilebilen Ramazan tatlıları, bu özel ayda ağzımızın tadı oluyor! Sahurda yenen Ramazan tatlıları, saat itibarıyla uykudan kalkıp hazırlanacak tarifler olduğu için, genelde kolay Ramazan tatlıları arasından seçiliyor. Ayrıca fazla susamanıza da sebep olmayan ve dengeli tadıyla çok şekerli bir aromaya sahip olmayacak Ramazan tatlıları seçmek önemlidir. Bu yüzden de genelde sahurda tüketmek için sütlü Ramazan tatlıları tercih edilir.

Ramazan bereketini sofralarınıza taşıyan lezzetler eşliğinde aileniz ve dostlarınızla sofra etrafında bir araya gelmenin keyfi tarifsizdir! Bir yanda aile büyükleri Ramazan geleneklerini hatırlatır, eski Ramazanlardan bahis açar, diğer yanda çocuklar tüm ailenin bir arada olmasından büyük bir sevinç duyar hatta şanslılarsa büyük baba ve büyük annelerinden hediyeler bile alırlar. Bizim için böylesine özel bir zaman olan Ramazan ayında, iftar ve sahur sofraları da oldukça özen ister. İftar sofralarında sunulan şerbetli Ramazan tatlılarının yeri her zaman ayrıdır! Baklava, bayram tatlısı olarak bilinse de özel misafirler için iftarda da severek hazırlanır. Değişik Ramazan tatlıları arayanlar son dönemde daha hafif ve meyveli tatlılara yönelmişlerdir. Bu sayfamızda aslında her damak zevkine uyum sağlayacak tatlı bulmanız mümkün olacak! Geleneksel Ramazan tatlılarından, sütlü ya da sütsüz Ramazan tatlılarına, meyveli olanlardan şerbetli olanlarına kadar hepsini keşfedebileceksiniz!

İşte, sahurda ve iftarda güzel Ramazan tatlıları hazırlamak için hem işinizi kolaylaştıracak hem de sofranızı donatacak kolay tarifler…

Yemek tarifi ararken yapmaya karar verdiğimiz an, görüntüsünün de bizi etkilediği andır. Biz de Ramazan tatlısı tariflerini resimli olarak hazırladık ki, midenize hoş gelirken gözünüze de hoş gelsin!

Ramazan için alışverişler tamamlandıysa ve büyük sofralarda ağırlayacağınız misafirler davet edildiyse şimdi menülerinizi belirleme zamanı. Bereketle, sağlıkla ve mutlulukla geçecek bir Ramazan dileriz!