ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Kolay
8 kişilik
50 kcal
10549

Dostlarla oturup karşılıklı çay, kahve içmek insan yaşamında zaman ayırmaya değer anlardan biridir. Mutlulukla geçen bu zamanda damaklarımızı şenlendirecek tatlar da eşlik ediyorsa bize, değmeyin keyfimize!


Tropik bölgelerde yetişen ve meyvesi yenen bir palmiye türü olan Hindistan cevizi, içinde çok büyük miktarda su barındırır. Dünyanın dört bir yanında gıda, yağ, süt ve ilaç olarak kullanılan bu tropik meyve, kimi zaman taze kimi zaman kurutulmuş olarak aroması ve kokusuyla özellikle pastane lezzetlerinde sıklıkla kullanılır. Ağızda dağılan Hindistan cevizli kurabiye de çay saatlerinizde vazgeçemeyeceğiniz bir tarif olacak. Hindistan cevizi ile Hindistan cevizli dolgulu kurabiye yapabilirsiniz ancak biz bu kez Hindistan cevizini hamurumuza kattık.


Pratik şekilde unsuz Hindistan cevizli yumuşak kurabiye yapımı için tüm detayları tarifimizde bulabilirsiniz. Şimdi tarifimize geçelim!


Hindistan Cevizli Kurabiye Çeşitleri

Hindistan cevizi ile Hindistan cevizi dolgulu kurabiye, kahveli Hindistan cevizli kurabiye, kakaolu Hindistan cevizli kurabiye, Hindistan cevizli Kartopu kurabiye, Hindistan cevizli lokmalık kurabiye, Hindistan cevizli toplar gibi pek çok kurabiye çeşidi yapabilirsiniz.


Hindistan Cevizi Nasıl Rendelenir?

Taze Hindistan cevizinin rendelenmiş halini uzun saklamak bir zordur. Ekşimemesi için kurutmak daha doğru bir yöntemdir. Hindistan cevizini kurutmak için öncelikle içerisindeki suyu alınır ve beyaz etli kısmı rendelenir. Dilerseniz açık havada güneşte ya da 50 ila 55 derece ara ara karıştırarak 3 saatte gibi bir zamanda fırında kurutabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır, Nasıl Yenir, Nasıl Kurutulur?

Lif, demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, manganez, çinko ve selenyum bakımından hayli zengin olan Hindistan cevizi son yıllarda Türkiye’de de oldukça popüler oldu. Hindistan cevizi kırıldıktan sonra taze olarak tüketilebildiği gibi kurutulup pastalar için kullanılabiliyor. Suyu içilebilen Hindistan cevizi kullanımında bir diğer yol da yağını çıkartıp yemeklerin içerisine kullanmak. Siz de Hindistan cevizinin nasıl kırıldığını, nasıl kesildiğini ve nasıl saklandığını merak ediyorsanız, tıklayın!

Pişirmeye Başla

Kolay Hindistan Cevizli Kurabiye Tarifi

;

Malzemeler

- 8 kişi +
yumurta, beyazı
3 adet
Hindistan cevizi, taze, ince uzun dilimlenmiş
2 su bardağı
şeker
6 yemek kaşığı
vanilin
1 adet
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Temel olarak kullanılan 3 malzemeli Hindistan cevizli kurabiye pişirmek için kurabiye için fırınınızı önceden ısıtmalısınız. Aksi halde kurabiyeleriniz yayılabilir ve şekli bozulabilir.

Servis Önerisi

Kolay Hindistan Cevizli Kurabiye Tarifi Servis Önerisi:

Hindistan’da yüzyıllardır, günün her saati, her dakikası, trende veya kahvede, evde veya otomobilde kısacası aklınıza gelecek her yerde içilen canlandırıcı chai tea ile servis edebilirsiniz.