Hindistan cevizi kırıldıktan sonra taze olarak tüketilebildiği gibi kurutulup pastalar için kullanılabiliyor. Suyu içilebilen Hindistan cevizi kullanımında bir diğer yol da yağını çıkartıp yemeklerin içerisine kullanmak.

İçerisindeki faydalı besinler dolayısıyla sporcuların ve diyet yapanların gözdesi olan Hindistan cevizini kırıp içindeki etli kısımlarını aldığınızda ne kadar dekoratif duracağını da görebilirsiniz. İster içine bitki ekin ister mum koyun! Kırılmış Hindistan cevizinin evinize lezzet kadar renk katacağını da göreceksiniz. Sadece lezzet katmakla kalmıyor, aynı zamanda cildiniz ve saçlarınız için de çok faydalı! Hindistan cevizi ile saçlarınızı nasıl Güneş'in zararlı etkilerinden koruyabileceğinizi öğrenmek için hemen tıklayın!

Siz de Hindistan cevizinin nasıl kırıldığını, nasıl kesildiğini ve nasıl saklandığını merak ediyorsanız, detaylar yazımızda…

Hindistan Cevizi Kırmak için Pratik 3 Yöntem

1- Bıçak - Çekiç
Hindistan cevizinin yumuşak olan bölümünü bıçakla delerek suyunu bir kaba aktarın. Hindistan cevizinin tam ortasına vurarak ikiye ayırabilirsiniz.

2- Fırında Isıtma
Bir bıçak yardımıyla Hindistan cevizi suyunu bir kaba aktarın. Hindistan cevizini 200 derecelik bir fırında 15 dakika ısıtın. Fırından çıkan Hindistan cevizini soğuk suya daldırıp bıçak yardımıyla çatlayan kabuğu ayırın.

3- Derin Dondurucu
Hindistan cevizini en düşük ayarda derin dondurucuda en az 12 saat bekletin. Dondurucudan çıkardığınız Hindistan cevizi kabuğuna dairesel hareketlerle çekiçle vurarak kırın.

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

Hindistan cevizine açacağınız bir delikle suyunu içebilirsiniz. Bu meyveyi taze olarak yiyebileceğiniz gibi beyaz kısmını rendeleyerek kurabiyeleriniz, kek ya da çeşitli pastane lezzetlerinde aroma katmak ya da süslemek için kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını ise kızartma, granola, kurabiye yapımı gibi çok çeşitli tatlarda kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizinin Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarız?

Hindistan cevizini seçerken sallayın. Eğer içinde su varsa tazedir. Hindistan cevizi seçerken alt kısmındaki siyah deliklerden ekşi ve kötü bir koku alıyorsanız, doğru bir seçim olmayacaktır.

Hindistan Cevizi Nasıl Kurutulur?

Hindistan cevizinin beyaz etli kısmı rendelendikten sonra açık havada ya da fırında kurutabilirsiniz. 50 ila 55 derecelik bir fırın ısısında 3 saatlik kurutma yeterli olacaktır.

Hindistan Cevizi Nasıl Saklanır?

Kırılmamış Hindistan cevizi 4 aya kadar oda ısısında muhafaza edilebilir. Rendelenmiş taze Hindistan cevizi buzdolabı poşetin ya da saklama kabı içerisinde 4 gün buzdolabında, derin dondurucuda ise 6 ay saklanabilir. Hindistan cevizi suyu ise taze tüketilip mümkünse bekletilmemelidir.

Hindistan Cevizi ve Ananaslı Hawaii

Sadece 10 dakikada tropik ada hissiyatı yaşatan ferahlatıcı bir kup ile karşınızdayız! Hindistan cevizi ve ananaslı Hawaii için tıklayın!

Pratik bir trüf önerisi: Limon ve Hindistan Cevizli Trüf

Hindistan cevizli lezzetlere hayır diyemeyenlerden misiniz? Pratik bir trüf önerisi ile çay saatlerinize lezzet katmak için tıklayın!

İmam Sarığı Pastası

Beş çayında, kahve molanızda, dost sohbetinde ikramlık kolay bir pasta mı yapmak istiyorsunuz? İşte, imam sarığı pastası tam size göre… Rusların Hindistan cevizli meşhur pastası, kalpağı andıran görüntüsüyle bizde imam sarığı pastası ismini almış.

Kolay Hindistan Cevizli Kurabiye Tarifi

Hindistan cevizi ile Hindistan cevizli dolgulu kurabiye yapabilirsiniz ancak biz bu kez Hindistan cevizini hamurumuza kattık. Pratik şekilde unsuz Hindistan cevizli yumuşak kurabiye yapımı için tüm detayları tarifimizde bulabilirsiniz. Şimdi tarifimize geçelim!

Çayın serinletici etkisi: Soğuk Çay

Kim demiş çay, sadece sıcak içilir diye! Sayısız faydası olduğunu bildiğimiz çay, sıcak tüketilen içecek olarak aklımızda yer etse de aslında soğuk tüketildiğinde nefis bir lezzete ve sağlıklı etkilere sahip. Düşünsenize, ananas, Hindistan cevizi, elma, maydanoz ve daha sayamadığımız pek çok farklı tat çaya karışmış, hem de buz gibi! İşte size keyfinize keyif katacak evde kolay ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz iki ayrı tazeleyici ve ferahlatıcı tarif için tıklayın!

Yemeklerde Yağ Yerine Kullanabileceğiniz Besinler Nelerdir?

Şekerin alternatifi var da yağın yok mu? Tabii ki var. Tariflerinizde bitkisel yağlar ya da margarin yerine kullanabileceğiniz alternatif yağlar hakkında bilgi için tıklayın!

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır?

Hazırlık: 30 Dakika / Pişirme: 20 Dakika
12 Kişilik / Zor

Malzemeler:
1 adet Hindistan cevizi
Ekipmanlar:
1 adet havlu
1 adet çekiç
1 adet tornavida
1 adet soyacak

Evde Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır?
Adımlar:

  1. Fırını 200 dereceye ısıtın.
  2. Hindistan cevizinin üzerindeki üç deliği bulup havlu ile tezgaha sabitleyin.
  3. Tornavidayı deliğe tutup çekiç ile delik açın ve suyunu süzerek bir kaba alın.
  4. Hindistan cevizini 20 dakika dış kabuğu kuruyup çatlayana dek fırınlayın ve oda sıcaklığında soğumaya alın.
  5. Havluya sarıp çekiç ile kabuğu çatlayana dek kırın.
  6. Lifli kabuğu soyun ve sonrasında kahverengi kabuğunu soyacak ile soyun.