ARAMA YAP
60 dk
45 dk
Zor
12 kişilik
495 kcal
12412

Soğuk baklava ile geleneksel baklavanın farklı varyasyon denemeleri başarıya ulaştı gibi görünüyor. Öyleyse neden çikolatalı baklava olmasın ki? Tatlı dendiğinde pek çoğumuzun aklına sütlü ve çikolatalı tarifler geliyor, özellikle de yoğun şerbetli tatlılarla aramız çok iyi değilse… Çikolatalı soğuk baklava ise şerbetli olmasına rağmen, çikolata aromasıyla zenginleştirildiği için deneyenlere hiç ağır gelmeyecektir.


Peki bu çikolatalı baklavanın bildiğimiz geleneksel baklavadan farkı nedir? Genelde Antep fıstığı ile yapılan baklavanın katlarının arasına bu defa ceviz ve çikolata serpiyoruz, çikolatalı baklava hamurunun göz alıcı rengine ulaşmak için kakao ekliyoruz. Biz tarifimizde bitter çikolata kullandık ama siz daha hafif aromalardan yanaysanız sütlü çikolatalı baklava olarak da hazırlayabilirsiniz…


Eğer çikolatalı baklava tarifimizi sevdiyseniz, çok ferah bir alternatifimiz daha var: Soğuk baklava! Ama ben klasikten yanayım ama çok da vaktim yok pratik bir alternatif alayım derseniz, pratik baklava tarifimize göz atmadan geçmeyin…


Çikolatalı baklava kadar leziz başka cevizli tatlıları keşfetmek isterseniz sizi hemen yazımıza alalım!


Baklava Yufkası Nasıl Yapılır?


Çikolatalı baklava ya da geleneksel baklava fark etmeden, hamurunda genelde sert buğdaydan elde edilen unlar kullanılır. Hamur açılırken, diğer yufkalardan farklı olarak un yerine buğday nişastası kullanmak önemlidir. Çünkü nişasta, hamurun açılırken incelmesini sağlıyor. Bu inceliği sağlamak için olmazsa olmaz oklava!


Baklava yufkalarının esnek ve dayanıklı olabilmesi, kolay yırtılmaması için yumurta kullanılıyor. Yumurtaların oda sıcaklığında olmasıysa bir başka önemli nokta. Piştiğinde gevrekliğe sahip olabilmesi içinse hamura limon suyu ya da sirke ekleniyor. Hamurunda yağ olmadığı için çabuk kuruyor, bu sebeple de baklavanızı hazırlarken kenarda bekleyen yufkaların üstüne nemli bir mutfak bezi örtmek gerekiyor.


Baklava yufkasının detayları için sizi yazımıza, çikolatalı baklava tarifi için de sayfamızın devamına alalım!

Pişirmeye Başla

Çikolatalı Baklava Tarifi

: Hem Geleneksel Hem Çok Trend
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 12 kişi +
süt, yarım yağlı, ılık
1 su bardağı
yumurta
3 adet
kabartma tozu
Yarım tatlı kaşığı
sirke
1 yemek kaşığı
kakao
4 yemek kaşığı
un
3 su bardağı
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı

Hamuru açmak için

nişasta
3 su bardağı

İç harcı için

tereyağı, eritilmiş
1 su bardağı
ceviz, ince kıyılmış
3 su bardağı
bitter çikolata, rendelenmiş
2 su bardağı

Şerbeti için

şeker
3 su bardağı
su
4 su bardağı
limon suyu
1 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Çikolatalı Baklava yufkalarının kurumaması için üzerlerine nemli bir örtü örtün.