İyi demlenmiş, dumanı üzerinde bir çay sizi de sevdiklerinizi de mutlu eder.

Özellikle ülkemizde sohbetlerinize her daim eşlik edebilen, misafirlere sorgusuz ikram edilen çay kültürü oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Kimisi çayı çok demli severken, kimisi daha açık tercih etmekte. Tabii bildiğiniz üzere demlenen her çayın tadı damak zevkine göre farklılık göstermekte.

İyi bir çay tabiri caizse ateş kırmızısı bir çay demlemek için ilk olarak kaliteli bir çay kullanmakta fayda var. Daha da önemlisi çayı doğru şekilde muhafaza etmek bilmeniz gerekenlerin başında geliyor. Öncelikle çayı mümkün olduğunca havayla temas etmeyen yerde saklamalısınız. Demlik poşetlerin kullanımı ideal saklama koşullarında size destek olacak ve çayınızı ideal nemlilikte korumanızı sağlayacaktır. Bir diğer konuysa çayın kalitesi kadar kullandığınız su. Çeşme suyu yerine daima temiz su kullanmaya dikkat edin.

Kaliteli çay ve suyun öneminden yeteri kadar bahsettiysek gelelim demliklerin önemine. Çayı usulüne göre demlemek için çayın aromasını en fazla alabileceğiniz porselen demlik kullanmanız gerekiyor. Böylelikle çay tüm aromasını deme geçirmiş oluyor.

Çayı demlerken, öncelikle suyu kaynatın. Bu sırada boş demliği kaynayan suyun üzerinde ısıtın. Porselen demlik olması mükemmel tada erişmeniz için yardımcı olacaktır. Orta büyüklükteki bir demlik için 4-5 demlik poşet çay veya 3 yemek kaşığı dökme çay kullanabilirsiniz. Ardından ocağın altını kısın ve 20 dakika demlenmeye bırakın.

Çay tiryakilerinin içtikçe içesi gelecek, demi yerinde keyfi içiminde, acı olmayan lezzet arayanlaraysa önerimiz: Lipton Yellow Label

Çaylar demlendiyse bize müsaade ağzınızın tadı, muhabbetleriniz bol olsun.