ARAMA YAP
45 dk
60 dk
Orta
12 kişilik
242 kcal
43718

Öyle bir tatlı düşünün ki sadece içindeki malzemesi değişsin ve ülkenin tamamında sevilsin! Hangi tatlıdan bahsettiğimi biliyorsunuz: Baklava! Cevizlisiyle, fındıklısıyla, Antep fıstıklısıyla, kare büyük dilimlisiyle, kendine has “baklava dilimli”siyle şüphesiz Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biri. Özel günlere, bayramlara, düğünlere kısacası geleneksel törenlerimizin tümüne eşlik etmesi de zaten bunun kanıtı olsa gerek… Peki baklavanın çok daha hafif ve ferah hali olan soğuk baklavaya ne dersiniz?


Son dönemde tariflerine sıkça rastladığımız soğuk baklavanın bu kadar popüler olmasının elbette bir sebebi var! Çünkü soğuk baklava, şerbetli tatlıları biraz ağır bulanlar ve geleneksel ama ferah bir tatlı arayanlar için harika bir seçenek oldu! Eğer çikolata seviyorsanız, soğuk baklavanızı çikolata rendesi ile süsleyerek çikolatalı soğuk baklava haline de getirebilirsiniz.


Hem konuklarınızı hayran bırakacak geleneksel bir tatlı arıyor hem de hafif ve ferah olsun istiyorsanız, sizi hemen soğuk baklava tarifimize alalım!


Ben klasikten yanayım ama çok da vaktim yok pratik bir alternatif alayım derseniz, pratik baklava tarifimize göz atmadan geçmeyin… Tam tersi “Soğuk baklava bile benim için yeterince ferah değil, bol dondurmalı bir tarifiniz yok mu?” diyenler için de harika bir önerimiz var: Dondurmalı Çıtır Baklava Dilimleri!


Soğuk Baklavanın Arasına Ne Konur?


Soğuk baklava yapımında, yufkaların arasına hangi malzeme konulur diye düşünüyorsanız bu sorunun cevabı damak zevkinizde gizli! Yaygın olarak Antep fıstıklı ve fındıklı yapılan soğuk baklavayı, fındık ve cevizi karıştırarak da yapabilirsiniz. Biz soğuk baklava tarifimizi arasına fındık ekleyerek hazırladık, siz damak zevkinize göre şekillendirebilirsiniz.


Soğuk Baklava Nerede Meşhur?


Diyarbakır'da, sütlü Nuriye tatlısı ve güllaçtan esinlenerek yapılmaya başlanan soğuk baklavayı artık ülkemizin tüm şehirlerinde bulmak mümkün.


Soğuk Baklavanın Şerbeti Nasıl Olmalı?


Soğuk baklavanın şerbeti, bildiğimiz baklava tariflerinden biraz ayrılıyor ve Sütlü Nuriye şerbetine göz kırpıyor. Yine şeker ve su başrolde ama işin içine süt ve vanilin girince çok daha ferah hale geliyor.


Soğuk baklavanın şerbeti bildiğimiz şerbetlerden farklı diye hiç endişelenmeyin çünkü hazırlanması oldukça kolay! Şeker ve su küçük bir tencerede kaynatılıyor, kaynayınca altı kapatılıp, içine süt ve vanilin karıştırılıyor. İşte soğuk baklava şerbetimiz hazır!

Pişirmeye Başla