ARAMA YAP
60 dk
30 dk
Zor
8 kişilik
163 kcal
7839

Yakınlarda bir doğum günü partisi düzenlemek istiyorsunuz ama siz ya da ailenizden biri diyetteyse bol kalorili bir yaş pasta yapmak çok cazip bir fikir gibi gelmeyebilir. Bir yandan da pastasız doğum günü partisi olmayacağı için arayış içinde olabilirsiniz. İşte tam da böyle bir durumdaysanız ya da canınız pasta çekti ama gluten intoleransınız varsa ve glutensiz beslenmeniz gerekiyorsa çok doğru yerdesiniz!

Bugün beyaz un kullanmadan harika bir glutensiz yaş pasta hazırlayacağız. Üstelik glutensiz pasta kekine pekmez ve Türk kahvesi ile farklı bir aroma kazandıracağız. Glutensiz un bulamazsanız onun alternatifi olan nohut ununu evde hazırlamak ister misiniz? Cevabınız “Evet” ise buyurun tarifimize!

Tarifimiz glutensiz ama şekersiz değil. Eğer gerçekten diyet bir pasta yapmak isterseniz glutensiz şekersiz pasta olarak hazırlayabilirsiniz. Bunun için kekin içindeki pekmez miktarını artırabilirsiniz ama şeker ile yapıldığı kadar tatlı olmayacağını üzülerek söyleyelim.

Glutensiz pasta kreması için de tabii ki bitter çikolata kullandık ki hafifliğine zarar vermeyelim. Bu yüzden glutensiz pasta süsü için hiç endişeniz olmasın, doğum günü pastanızı istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz!

Glutensiz pasta fikri hoşunuza gittiyse en az onun kadar leziz glutensiz antep fıstıklı turta ve glutensiz kurabiye tariflerimizi buraya bırakalım!

Pişirmeye Başla

Glutensiz Pasta Tarifi

: Hafif ve Sağlıklı
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 8 kişi +
ayçiçeği yağı
150 gram (g)
glutensiz un
175 gram (g)
yumurta
2 adet
nişasta
50 gram (g)
kakao
50 gram (g)
kabartma tozu
10 gram (g)
karbonat
5 gram (g)
şeker
100 gram (g)
pekmez
60 gram (g)
yoğurt
200 gram (g)
türk kahvesi
50 gram (g)

Kreması için

pudra şekeri
300 gram (g)
kakao
25 gram (g)
tereyağı
150 gram (g)
süt
50 gram (g)
bitter çikolata, eritilmiş
100 gram (g)

Süslemek için

meyve, arzuya göre
5-6 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Dilerseniz Türk kahvesi yerine filtre/hazır kahve de kullanabilirsiniz.

Pastanın üzerini krema ile kaplarken süslemek için ayırıp, sıkma ucu ile süsleyebilirsiniz.