ARAMA YAP
50 dk
12 dk
Orta
8 kişilik
6068

Gökkuşağı pasta, çok sade ancak ustalık isteyen bir pastadır. Evet dondurmaları siz yapmıyorsunuz ancak mereng, yani bezeleri siz yapacaksınız, ki bu dondurma yapmaktan çok daha dikkat isteyen bir iş.


Mereng, yumurta beyazı ve şekerin çırpılması, bazen de limon suyu, sirke konulmasıyla yapılan bir tatlıdır. 4 farklı ülkenin, 4 farklı merengi vardır. Bu ülkeler; İsviçre, Fransız, Polonya ve İtalya. Fransız merengi, evlerde en çok yapılan merengdir, yumurta beyazı ve şekerin çırpılmasıyla yapılır. İtalyan merenginde ise, şeker yerine şerbet kullanılır, çırpılmış yumurta aklarının şerbetin soğuyana kadar yavaş yavaş yedirilmesi ve yumurta aklarının katılaşması ile yapılır. Bu mereng, tekrar pişirmeye gerek olmaz, bu haliyle uzun süre çökmeden dayanır. İsviçre merenginde, şeker, yumurta akına benmari üzerinden, yumurta akları soğuyana kadar çırparak yedirilir. Son olarak, Polonya merengi, Fransız ile aynıdır bir tek bir tutam tuz da konulur.


Merengi pişirmeden önce nasıl test edersiniz biliyor musunuz? Merengi çırptığınız kabı, içinde mereng hala dururken, baş aşağı çevirirseniz ve mereng yere düşmezse, olmuştur. Mereng ile başka neler yapabilirim derseniz; öncelikle pastanelerde sıkça gördüğümüz bezelerden yapabilirsiniz, bunların içine damla çikolata, bal, vanilya ne isterseniz koyabilirsiniz, Pavlova yapabilirsiniz, meşhur Budapeşte keki yapabilirsiniz, bu liste daha uzar gider, bunlar şu an benim aklıma gelenler.


Rengarenk neşeli bir tatlıya her zaman ihtiyacımız var! O zaman mutfağa geçelim ve Gökkuşağı Pasta yapmaya başlayalım!


Gökkuşağı Pasta Kaç Kalori?

1 porsiyon Gökkuşağı Pasta 357 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Gökkuşağı Pasta Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +

Beze katları için

yumurta beyazı
6 adet
toz şeker
2 su bardağı
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
kağıt pasta altlığı
1 adet
yağlı kağıt
1 adet

Harç için

Carte d'Or Antep Fıstıklı Dondurma
5 yemek kaşığı
Carte d'or Çilekli Dondurma
5 yemek kaşığı
Carte d'Or Limonlu Dondurma
5 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Bengi Kurtcebe’nin Önerisi: Beze katlarına kakao veya meyve özleri ekleyerek farklı tatlar yaratabilirsiniz.

Servis Önerisi

Gökkuşağı Pasta Tarifi Servis Önerisi:

Çilek, frambuaz ve yaban mersini gibi meyveler veya bu meyvelerle yapacağınız taneli bir sos ile servis edebilirsiniz.