ARAMA YAP
15 dk
Kolay
4 kişilik
65 kcal
20216

Çocuklarına süt içiremedikleri için şikayet eden ve onlar tekrar tekrar dondurma istediklerinde “Çok yedin, bu kadar yeter” uyarısında bulunan ebeveynler, dondurmanın sütten daha yararlı olduğunu bilmiyor olmalılar! Yoksa dondurmayı başuçlarından ayırmazlardı. Dondurma, değişik besin öğelerini bünyesinde toplayan, gıda değeri yüksek bir yiyecek. Dondurmada, protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra; A, C, D, E, K, B2, B6, B12 vitaminleri, kemik ve diş gelişimi için büyük katkısı olan kalsiyum, fosfor ile magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko gibi mineraller bulunuyor. Bu nedenle dondurma çocuklar için de önemli bir besin kaynağı. Çünkü içinde çocuk gelişimi için çok önemli olan süt yağı var. Yani aslında dondurmaya bir süt ürünü diyebiliriz. Üstelik karbonhidrat, yağ, protein ve enerji bakımından sütten daha zengin. Vitamin ve mineralleri ise sütle hemen hemen aynı, hatta daha fazla. Ancak güvenilir şekilde üretilmiş dondurmaları tercih etmek gerektiği önemli bir konu. Öte yandan, en az malzemeli dondurmayı evde de yapmak mümkün. Örneğin 1 malzemeli dondurma… Dondurma seven her yaştan çocuk için 1 malzemeli dondurma tarifimiz var, üstelik tam ölçülü tarif. En kolay dondurma tarifi olup olmadığına deneyerek siz karar verin. İsterseniz tek malzemeli dondurma ile başlayıp ev yapımı dondurma serüvenine sonrasında Şeftalili Dondurma ve Karpuzlu Dondurma ile devam edebilirsiniz.

1 malzemeli dondurma tarifini sevdiyseniz, yine onun gibi az malzemeli bir tatlıya daha ne dersiniz? Cevabınız "Evet" ise sizi hemen 2 malzemeli tatlı tarifimize davet edelim!

Pişirmeye Başla

1 Malzemeli Dondurma Tarifi

: En Az Malzemeyle Bol Lezzet ;

Malzemeler

- 4 kişi +
olgunlaşmış muz
4 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

1 malzemeli dondurma tarifi hazırlarken, muzların ya da kullanacağınız zaman başka meyvelerin, olgun ve sulu olmalarına dikkat ederseniz, içine başka malzeme eklemeyeceğiniz için meyvenin kendi lezzetinden maksimum oranda yararlanmış olursunuz.

Servis Önerisi

1 Malzemeli Dondurma Tarifi Servis Önerisi:

1 malzemeli dondurma tarifi zenginleştirmek için servis ederken üzerine sevdiğiniz soslardan gezdirebilirsiniz. Ufalanmış ceviz, badem, fındık serpebilirsiniz.