ARAMA YAP
30 dk
Kolay
4 kişilik
61937

Çeşitli rivayetlere göre, ortaya çıkışı soğutulmuş şarap, gelişimi ise diğer buzlanmış nektarlar olduğu tahmin edilen dondurma için, milattan önce 4’ncü yüzyılda Büyük İskender’in buzlu nektarı bulması bir kanıt sayılabilir. Ya da eski Roma kayıtlarından elde edilen bilgilere göre İmparator Neron’un Apenines dağına kar ve buz getirmeleri için köleler yollaması ve bu karlara meyve nektarı, bal ve şerbet karıştırması… Bir diğer iddia ise, ilk dondurmanın günümüzden yaklaşık 3 bin yıl önce Çin'de bulunduğu… Aslında bu tezi kuvvetlendiren şey, buzlu içeceklerin Asya’da binlerce yıldır kullanılıyor olması. Hatta bu tarz içeceklere eski Çin literatüründe sıkça rastlanıyor. Yine bu iddiaya göre, Avrupa’nın dondurmayla tanışması 1296 yılına rastlıyor. Çünkü Marco Polo Çin gezisi sırasında öğrendiği buzlu içecek tariflerini beraberinde Venedik'e getiriyor. Bu sırada İtalyan Catherine de Medici Fransız Kralı II. Henry ile evleniyor ve bu soğuk tatlıyı saray halkına tanıtıyor. Derken dondurma, Fransa'da da bilinen bir lezzet haline geliyor. Ama resmi kayıtlarda dondurmanın bulunuşuna dair işaret edilen tek bir yer ve zaman yok.


Şüphesiz dondurmanın zamanda yolculuğu halen sürüyor; teknolojinin getirdikleriyle sürekli yenilenen bir sektör oluştu. Ama ev yapımı olan her şey gibi, dondurmanın ev yapımı halen makbul. Buna güvenerek ve imparator Neron’un ballı meyve nektarlarının izini sürerek size ev yapımı, kolay karpuzlu dondurma tarifi vermek istiyoruz. Evde karpuzlu dondurma yapımı, meyvenin kolay ezilmesi ve zahmetsizce işlenmesi bakımından belki de en kolay ev yapımı dondurmalardan biridir. Gerçi, çilekli dondurma tarifi de kolay ve çok lezzetli olmuştur. Ama karpuzlu dondurma tarifi ararsanız, buna bir göz atın ve karpuzlu dondurma nasıl yapılır diye düşünmeden mutfağa girin bizce.


1 Malzemeli Dondurma


Kremanın harika bir aroma verdiğini biliyoruz ancak diyet yapanların ve yediklerine dikkat edenlerin de ev yapımı dondurma lezzetinden mahrum kalmasını istemiyoruz! Öyleyse buyurun 1 malzemeli dondurma tarifimize!


Evde Çubuk Dondurma Yapımı için 10 Tarif


Günümüzde hazır dondurma çeşitleri daha çok tercih edilse de evde de yapmak oldukça kolay. Hem ekonomik hem de sağlıklı evde çubuklu dondurma yapmanız için tatlarına bayılacağınız, düşündüğünüzden çok daha kolay yapabileceğiniz tarifleri listeledik. Elbette evde çubuk dondurma yapımı püf noktalarıyla birlikte!


10 Meyveli Dondurma Tarifi


Dondurmayı genelde dışarıda yesek de evde meyveli dondurma yapımı oldukça kolay. Meyvelerden dondurma yapımı için biz tarifimizde kremayı tercih etsek de dileyenler kıvam verici özelliğiyle de dondurma yapımının en önemli maddesi salepli meyveli dondurma tarifi yapmak da mümkün. Çilek, karpuz, limon, şeftali ve daha bambaşka meyvelerden dondurma yapımı için tarifleri sizin için derledik. Buyurun evde meyveli dondurma yapımının detaylarına...


Karpuzlu Dondurma Kaç Kaloridir?


Bir top, yani 50 gram civarında karpuzlu dondurma yaklaşık 45 kaloridir. Meyve öğününde yenebilecek bir kalori miktarı olması bakımından tercih edilebilir, ancak diyabet sorununuz varsa önce uzmanınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

Pişirmeye Başla

Karpuzlu Dondurma Tarifi

: Meyve Ferahlığı ;

Malzemeler

- 4 kişi +
karpuz, iki parmak kalınlığında, küp kesilmiş, çekirdekleri çıkarılmış
4 dilim
lime suyu
Yarım adet
bal
2 yemek kaşığı
ılık su
3 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Karpuzlu dondurmanızı sıcak havalarda yerken, çabuk erimemesi için servis edeceğiniz kaba bir kat buz küpleri dizin. Dondurmanızı üzerine yerleştirin. Ev yapımı dondurmaların endüstriyel dondurmalara göre daha çabuk eridiklerini düşünürsek, dondurmanızın erime süresini ikiye katlamış olursunuz.

Servis Önerisi

Karpuzlu Dondurma Tarifi Servis Önerisi:

Karpuz ve peynir birlikteliğini çok seven bir millet olduğumuz için, bu damak tadına yakınsanız karpuzlu dondurma yanına tuzlu olmayan, peynir-krema melezi sayılabilecek labneden bir kaşık ekleyin. Belki ikisini birlikte çok seversiniz.