ARAMA YAP
15 dk
Kolay
4 kişilik
10181

Ortaya çıkış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, rastlanan izlerine dayanarak bisküvi, 17’nci yüzyıldan bu yana hayatımızda olduğu düşünülen çok amaçlı, dayanıklı ve lezzetli bir atıştırmalık. Hatta tarihi bulgulara göre Romalılar, Venedik orduları ve Türkler tarafından yapılan uzun süreli yolculuklarda askerlerin ve denizcilerin başlıca yemeği, 19’ncu yüzyıldan itibaren de pastaneler sayesinde, 5 çaylarına eşlik eden bir lezzet olmuş. Sonra da bisküviler reçel, badem, vanilya, likör, envai çeşit lezzetle birleşerek ilk kurabiyelere dönüşmüşler. O yüzdendir ki, bisküvi endüstrisi İngiliz kökenli; 5 çayına eşlik ettiği için… Fransa’da da geçmişten gelen, tereyağlı bazı bölgesel spesiyaller olsa da, araştırmalara göre dünyada bisküvinin çayın yanında, sabah ve ikindi kahvaltısında en çok tüketildiği yerler başta İngiltere olmak üzere, Anglosakson ülkeleri ve Kuzey Avrupa ülkeleri.

Bisküvilerin en sağlam yeri beslenme çantaları; İkinci Dünya Savaşı döneminde okullarda dağıtılan vitaminli bisküviler beslenme saatindeki değişmez yerini almış. Bisküvinin başka eşlikçiye benzemeyen özelliği ise akla gelebilecek her malzemeyle bir araya gelebiliyor olması; çikolatayla, meyvelerle, yemişlerle, tahıllarla… Ve yanında limonata, çay, kahve, meyve suyu gibi bir içecek ya da dondurmayla birlikte tüketilmesi. Siz bisküviyle dondurmanın beraberliğini hiç denediniz mi? Nogger dondurma olarak ya da ev yapımı bisküvi arası dondurma yiyerek? Eğer denediyseniz, ev yapımı bisküvili dondurma tarifi tam size göre... Eğer hiç denemediyseniz bu çocuksu şahane lezzet bisküvili dondurma için kolları sıvamalısınız; tarifimizle bisküvili dondurma yapımı ne kadar zevkli, göreceksiniz. Ev yapımı bisküvili dondurma deneyimine hazırlanırken Floransa Bisküvili Dondurmalı Sandviçler tarifine de göz atmayı unutmayın! Şimdi gelin, bisküvili dondurma yapımı nasıl oluyor hızlıca görelim.

Bisküvili Dondurma Kaç Kaloridir?

Ev yapımı 100 g bisküvili dondurma yaklaşık 280 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Bisküvili Dondurma Tarifi

: Çocuksu Şahane İkili ;

Malzemeler

- 4 kişi +
tam buğdaylı bisküvi
1 paket
ceviz
Yarım su bardağı
Carte d’Or Çikolatalı Sos
4 yemek kaşığı
Carte d’Or Kaymaklı Dondurma
Yarım paket
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Bisküvili dondurmayı hazırladıktan sonra malzemeleri yayvan kare ya da dikdörtgen bir kaba yerleştirirseniz, daha sonra istediğiniz şekilde katlama şansına sahip olursunuz. Belki Club Sandviç gibi üçgen, belki dikdörtgen şekilde katlarsınız.

Servis Önerisi

Bisküvili Dondurma Tarifi Servis Önerisi:

Bisküvili dondurma tarifi pastane limonatası ile güzel bir ikili olacaktır.