ARAMA YAP
10 dk
Zor
4 kişilik
12077

Herkesin koşulsuz sevdiği dondurma bugünlere öyle bir adımda gelmiyor. Ne zaman ve kimler tarafından icat edildiği net olmayan ve hakkında çeşitli bulgular üzerinden tahminler üretilen dondurma, primitif bir tatlıdan bugünün çok çeşitli gıda ürününe varmak üzere uzun bir yolculuğa çıkıyor. Cafe Purocafe 1660 yılında dondurma satışı yapan ilk kafe olarak biliniyor. İtalyan asıllı sahibi Coltelli tarafından Paris'te açılan kafede, buzlu su ve krem-buz üretilerek satılıyor. Amerikalılar ise dondurulmuş tatlılarla 1700’lü yıllarda tanışıyor. Maryland Başkanı Bladen konuklarına ilk kez dondurma ikram ettiğinde ve Dolly Madison 1812’de verdiği Beyaz Saray davetinde yemeği dondurma noktaladığında bu vazgeçilmez lezzet artık yeni dünya sınırlarını da geçmiş oluyor. Dondurma Amerika’ya Avrupa’dan neredeyse 50 yıl sonra gidiyor ama dondurmanın vazgeçilmez eşlikçisi kornet ilk kez New York’ta üretiliyor. 1876’da İtalyan asıllı Amerikalı Italo Marchioni dünyayı ilk dondurma kornetiyle Amerika’da tanıştırıyor.


Öte yandan elle çalışan ilk dondurucu Nancy Johnson tarafından bulunuyor ve patenti 1843'te alınıyor. 1848 ve 1873 yılları arasında 69 değişik dondurucu patenti hayata geçiyor. İlk ticari üretim ise 1851'de Jacop Fussell tarafından Baltimore'da yapılmaya başlanıyor. Yüzyılın sonlarına doğru Paris'ten August Gaulin dondurmanın yumuşak yüzeye sahip olmasını sağlayan homojineri geliştiriyor.


Bizim şeftalili dondurma tarifi de minnettar olduğumuz bu gelişmelerin sonucunda, teknolojiyi kullanarak yapabildiğimiz, saklayabildiğimiz, malzemelere ulaşabildiğimiz bir çabanın meyvesi. Şeftalili dondurma yapımı, limonlu dondurma tarifi ve evde yapılan çoğu dondurma gibi zor değil, biraz zaman alıyor sadece. İçinde krema da olduğu için, adına kremalı şeftalili dondurma da diyebileceğimiz şeftalili dondurma tarifi nasıl yapılır merak edenler için buraya bıraktığımız tatlı bir lezzet olsun. Ve tarifi uygularken aklınızda bulunsun, yumurta sarısı ısıyla temas ettiğinde pişip pütürleşeceği için yumurtalı karışımın tencere tabanına temas etmesine izin ermeden, karıştırarak pişirin.


1 Malzemeli Dondurma


Kremanın harika bir aroma verdiğini biliyoruz ancak diyet yapanların ve yediklerine dikkat edenlerin de ev yapımı dondurma lezzetinden mahrum kalmasını istemiyoruz! Öyleyse buyurun 1 malzemeli dondurma tarifimize!


Evde Çubuk Dondurma Yapımı için 10 Tarif


Günümüzde hazır dondurma çeşitleri daha çok tercih edilse de evde de yapmak oldukça kolay. Hem ekonomik hem de sağlıklı evde çubuklu dondurma yapmanız için tatlarına bayılacağınız, düşündüğünüzden çok daha kolay yapabileceğiniz tarifleri listeledik. Elbette evde çubuk dondurma yapımı püf noktalarıyla birlikte!


10 Meyveli Dondurma Tarifi


Dondurmayı genelde dışarıda yesek de evde meyveli dondurma yapımı oldukça kolay. Meyvelerden dondurma yapımı için biz tarifimizde kremayı tercih etsek de dileyenler kıvam verici özelliğiyle de dondurma yapımının en önemli maddesi salepli meyveli dondurma tarifi yapmak da mümkün. Çilek, karpuz, limon, şeftali ve daha bambaşka meyvelerden dondurma yapımı için tarifleri sizin için derledik. Buyurun evde meyveli dondurma yapımının detaylarına...


Şeftalili Dondurma Kaç Kaloridir?


Bir top şeftalili dondurma yaklaşık 65 kaloridir. Ara öğünlerde beslenme uzmanına danışarak meyve yerine yenebilir.

Pişirmeye Başla

Şeftalili Dondurma Tarifi

: Kremalı Serinlik ;

Malzemeler

- 4 kişi +
şeftali, soyulmuş, çekirdekleri çıkarılmış ve dilimlenmiş
3 adet
şeker, 250 gram
1.5 (250 gram) su bardağı
limon suyu
1(10 gram) yemek kaşığı
tuz
yarım (4 gram) tatlı kaşığı
yumurta sarısı
5 adet
krema
1+ çeyrek (250 gram) su bardağı
süt
1+ çeyrek (250 gram) su bardağı
vanilin
1 (10 gram) tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Şeftalili dondurma tarifi hazırlarken dilerseniz vanilin yerine vanilya özütü ya da vanilya kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Şeftalili Dondurma Tarifi Servis Önerisi:

Şeftalili dondurma servis ederken şeftali dilimleri ve nane yaprakları kullanabilir, doğanın sunduğu kusursuz renk uyumunu, dondurmanızı yerken aynı zamanda izleyerek güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir