ARAMA YAP
20 dk
Kolay
4 kişilik
14645

İlk dondurmanın ne zaman ve nerede yapıldığı ile ilgili farklı bilgiler var, en eskisi M.Ö.’den 3000 yılında Antik Çin’de bulunduğu yönünde. Bir diğer mite göre ise, Roma İmparatoru Nero, Apenin Dağları’ndan buz getirtmiş, şarap ve bal ile ilk sorbeyi yapmış, bir diğer bilgi ise ilk defa Moğollar’ın dondurma yaptığı yönünde.

Dondurmanın Avurupa’da öğrenilmesinin Araplar sayesinde olduğu söylense de, aslında Çin seyahatlerinden sonra, İtalya ile sorbe benzeri tatlıları tanıştıran Marco Polo sayesinde oluyor. Fransa’ya, İtalya Düşesi Catherine de Medici’nin Fransa Kraliyetine evlilik ile gelmesi ile sorbeler geliyor. Fransa’dan 100 sene sonra, dondurma ile tanışan İngiltere Kralı I. Charles, ‘donmuş kar’ olarak adlandırdığı dondurmadan o kadar etkilenir ki; reçeteyi saklı tutması ve dondurmanın sadece kraliyete özgü bir tatlı olarak kalması için, saraydaki dondurmacıya ömür boyu maaş bağlar.

Dünya’nın farklı yerinden daha bir çok farklı sorbe ve dondurma hikayesi ile karşılaşacağımıza inanıyoruz. Türkiye’de, İtalyan dondurması yani gelato, Maraş dondurması, klasik dondurma ve sorbe servis edilir. Genelde birini seven diğerine mesafeli yaklaşır.


Konu dondurma olunca, herkesin bir tercihi vardır, çikolatalı seven vanilyaya pek yaklaşmayabilir, meyveli dondurma sevenler çikolatalı dondurmaya mesafeli olabilirler. Limonlu dondurma ne siyah ne de beyazdır, gridir, çoğunlukla sevilir. Limonlu verdiği ferah tat ile yalnızca tatlı olarak servis edebilirsiniz, şekerini biraz kısıp yemek arasında damağı yenilemek için sorbe gibi de servis edebilirsiniz.


Dondurma yapmak için yazı bekleyecek değiliz, değil mi? O zaman mutfağa geçip Limonlu Dondurma yapmaya başlayalım!

Tadıyla Yaz meyveleri arasında favorimiz olan şeftali ve vişnelerden harika birer dondurma tarifi hazırladık! Meyveli dondurma severleri daha fazla bekletmeden şeftalili dondurma ve vişneli dondurma tariflerimize alalım!

Evde Dondurma Külahı Yapımı

Koni şekilli bu leziz şekerli hamur hem çıtır çıtır olması hem de lezzetiyle en az dondurma kadar sevilen bir tat. Üstelik illa hazır olarak satın almanıza gerek yok! Evde külah yapımı sanılanın aksine oldukça kolay. Külah yapımı için hazırladığımız dondurma külahı tarifi bu konuda size yardımcı olacaktır.

10 Meyveli Dondurma Tarifi

Dondurmayı genelde dışarıda yesek de evde meyveli dondurma yapımı oldukça kolay. Meyvelerden dondurma yapımı için biz tarifimizde kremayı tercih etsek de dileyenler kıvam verici özelliğiyle de dondurma yapımının en önemli maddesi salepli meyveli dondurma tarifi yapmak da mümkün. Çilek, karpuz, limon, şeftali ve daha bambaşka meyvelerden dondurma yapımı için tarifleri sizin için derledik. Buyurun evde meyveli dondurma yapımının detaylarına...

Yoğurt Dondurma

Evde yoğurttan dondurma nasıl yapılır diye düşünenlerin uygulamasını çok istediğimiz bir tarif! Süzme yoğurtlu dondurma ya da evde yoğurtla dondurma yapımı ilginizi çekiyorsa sizi hemen yoğurt dondurma tarifimize alalım...

Naneli Dondurma

Hem ferah hem de çok lezzetli naneli dondurma tarifimizi mutlaka denemelisiniz. Evdeki malzemeleri kullanarak yapabileceğiniz naneli dondurmaya, bitter çikolata parçaları ekleyerek aromasını daha da zenginleştirebilirsiniz. 

Limonlu Dondurma Kaç Kalori?

1 porsiyon Limonlu Dondurma 92 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Limonlu Dondurma Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
limonun suyu
1 adet
limon kabuğu rendesi
2 adet
toz şeker
1\2 su bardağı
krema
250 mililitre (ml)
süt
1 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Dondurmaya daha fazla aroma vermesi için limonun kabuklarını da, beyaz yerleri hariç kalacak şekilde, rendeleyerek dondurmaya ekleyebilirsiniz. Farklı aromalardan hoşlanıyorsanız, dondurmanızı bir kaç farklı kapta saklayın ve birine reyhan, birine nane, bir diğerine de rezene, hepsi ince kıyılmış şekilde, ekleyin. Hepsini denedikten sonra, bir dahaki sefere en beğendiğiniz aroma ile dondurmanızı yapabilirsiniz.

Servis Önerisi

Limonlu Dondurma Tarifi Servis Önerisi:

Bir kaç ince dilim, çıtır çıtır milföy ile servis edebilirsiniz.