Limonlu Dondurma Tarifi

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
20
Dakika
Zorluk
Kolay

İlk dondurmanın ne zaman ve nerede yapıldığı ile ilgili farklı bilgiler var, en eskisi M.Ö.’den 3000 yılında Antik Çin’de bulunduğu yönünde. Bir diğer mite göre ise, Roma İmparatoru Nero, Apenin Dağları’ndan buz getirtmiş, şarap ve bal ile ilk sorbeyi yapmış, bir diğer bilgi ise ilk defa Moğollar’ın dondurma yaptığı yönünde.Dondurmanın Avurupa’da öğrenilmesinin Araplar sayesinde olduğu söylense de, aslında Çin seyahatlerinden sonra, İtalya ile sorbe benzeri tatlıları tanıştıran Marco Polo sayesinde oluyor. Fransa’ya, İtalya Düşesi Catherine de Medici’nin Fransa Kraliyetine evlilik ile gelmesi ile sorbeler geliyor. Fransa’dan 100 sene sonra, dondurma ile tanışan İngiltere Kralı I. Charles, ‘donmuş kar’ olarak adlandırdığı dondurmadan o kadar etkilenir ki; reçeteyi saklı tutması ve dondurmanın sadece kraliyete özgü bir tatlı olarak kalması için, saraydaki dondurmacıya ömür boyu maaş bağlar.Dünya’nın farklı yerinden daha bir çok farklı sorbe ve dondurma hikayesi ile karşılaşacağımıza inanıyoruz. Türkiye’de, İtalyan dondurması yani gelato, Maraş dondurması, klasik dondurma ve sorbe servis edilir. Genelde birini seven diğerine mesafeli yaklaşır.


Konu dondurma olunca, herkesin bir tercihi vardır, çikolatalı seven vanilyaya pek yaklaşmayabilir, meyveli dondurma sevenler çikolatalı dondurmaya mesafeli olabilirler. Limonlu dondurma ne siyah ne de beyazdır, gridir, çoğunlukla sevilir. Limonlu verdiği ferah tat ile yalnızca tatlı olarak servis edebilirsiniz, şekerini biraz kısıp yemek arasında damağı yenilemek için sorbe gibi de servis edebilirsiniz.Dondurma yapmak için yazı bekleyecek değiliz, değil mi? O zaman mutfağa geçip Limonlu Dondurma yapmaya başlayalım!


Limonlu Dondurma Kaç Kalori?

1 porsiyon Limonlu Dondurma 92 kaloridir.


Limonlu Dondurma Tarifi

Malzemeleri
1 adet
limonun suyu
2 adet
limon kabuğu rendesi
1\2 su bardağı
toz şeker
250 mililitre (ml)
krema
1 su bardağı
süt
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Limonlu Dondurma Tarifi Püf Noktaları

Dondurmaya daha fazla aroma vermesi için limonun kabuklarını da, beyaz yerleri hariç kalacak şekilde, rendeleyerek dondurmaya ekleyebilirsiniz. Farklı aromalardan hoşlanıyorsanız, dondurmanızı bir kaç farklı kapta saklayın ve birine reyhan, birine nane, bir diğerine de rezene, hepsi ince kıyılmış şekilde, ekleyin. Hepsini denedikten sonra, bir dahaki sefere en beğendiğiniz aroma ile dondurmanızı yapabilirsiniz.

Servis Önerisi

Limonlu Dondurma Tarifi Servis Önerisi

Bir kaç ince dilim, çıtır çıtır milföy ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol