ARAMA YAP
15 dk
Kolay
4 kişilik
10342

Dondurma, nereden nereye… Kaynaklara göre şerbet, Türkler tarafından daha 11’inci yüzyılda bile meyve sularından hazırlanıp, günün her saatinde içilen geleneksel bir içecek. Başta Anadolu olmak üzere, hemen tüm Orta Doğu'da yaygın biçimde tüketilen şerbet, her mevsim özel yöntemlerle erimeden korunan buz ya da karla serinletilerek içiliyormuş. Anadolu'da yüzyıllar öncesinden gelen soğutulmuş tatlı içecek alışkanlığı 13’ncü yüzyıl Osmanlı geleneklerinde de sürmüş. O zamanlar buz, yüksek Anadolu düzlüklerinden toplanıp buz mahzenlerinde depolanıyormuş. Öyle ki, 172’nci yüzyılda kar ticareti yapan "karcı"lar İstanbul'da önemli profesyonel bir grupmuş. Kar, Anadolu'dan diğer bölgelere katırlarla naklediliyor ve konsantre üzüm suları ile karıştırılıp dondurma benzeri, buzdan tatlılar elde ediliyormuş. Bu tatlıların Anadolu’da dondurmanın ataları oldukları düşünülüyor.


Diğer yandan, 1600’lü yılların ortalarında dünyada buzla ilgili gerçek bir devrim gerçekleşmiş. Bu dönemde buz ve tuzla yaratılan kombinasyon pratik bir metot olarak tarihe geçmiş ve dondurmanın gelişimi de hızlanmış. Çünkü bir formülle suyun içine eklenen tuzla elde edilen amonia gazı soğutma tarihinin de ilk adımıymış. Önceleri buz ve karla soğutulan içecekler sonraları yarı dondurulmuş limonatalara, en son olarak da su dondurmasından süthane dondurmasına kadar gelişmiş. Peki, dondurmanın tarihteki yolculuğu son bulmuş mu, bulacak mı? Şüphesiz hayır! Eskisinden de hızlı gelişmeye devam edecek. Buna keza, damak tadına bağlı olarak reçeteler de gelişecek. Ama, yoğurt dondurma gibi basit görünen, ancak sağlıklı ve lezzetli tarifler hayatımıza girecek. Evde yoğurttan dondurma nasıl yapılır? diye düşünenlerin uygulamasını çok istediğimiz bir tarif bu. Süzme yoğurtlu dondurma ya da evde yoğurtla dondurma yapımı ilginizi çekiyorsa yoğurt dondurma tarifimize bakın. Yoğurtlu dondurma tarifine, limonlu dondurma ya da çilekli dondurma gibi şans verin. Yoğurttan dondurma ya da yoğurtla dondurma yapıldığında ne kadar lezzetli olduğunu göreceksiniz.


Yoğurt Dondurma Kaç Kaloridir?


Bir porsiyon yoğurt dondurma yaklaşık 210 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Yoğurt Dondurma Tarifi

: Hafif Ferahlık ;

Malzemeler

- 4 kişi +
süzme yoğurt
2 su bardağı
şeker
yarım su bardağı
krema, soğuk
1 su bardağı
vanilin
1 tatlı kaşığı
Carte d’Or Meyve Şöleni
1 adet
taze nane
4-5 yaprak
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Yoğurt dondurma tarifi tamamlanıp buzluğa kaldırıldıktan sonra, meyvelerden yeni ev yapımı dondurmalar hazırlayıp katlar halinde üst üste koyarak saklayabilirsiniz. Dondurmayı keserek aldığınızda renkli ve katlı karışık, sağlıklı bir dondurma karışımı elde edersiniz.

Servis Önerisi

Yoğurt Dondurma Tarifi Servis Önerisi:

Yoğurt dondurma üzerine meyve sosu gezdirdikten sonra kısa bir süreliğine buzluğa atın. Meyve sosunun da donup çıtır çıtır olacağını göreceksiniz. Damak tadınıza farklı bir dokunuş katacak.