ARAMA YAP
15 dk
Orta
4 kişilik
66 kcal
11989

Dut ağacında yetişen karadut, antioksidan açısından oldukça yüksektir. Bu özelliği ile alternatif tıpta sıkça kullanılan karadutun birçok faydası vardır. Mayıs ve Haziran aylarında tezgahlarda yerini alan ve çok kısa bir süre bizimle birlikte olan karadut, mayhoş tadıyla girdiği her tarife eşsiz bir aroma veriyor. Karadutlu acıbadem topları, karadutlu limonlu parfe ve karadutlu dondurma da bu harika tariflerden sadece bazıları!

Karadut Lekesi Nasıl Çıkar?

Karadut toplanırken ellerde koyu renk lekeler bırakabilir. Bu lekeden kurtulmanın yolu aslında son derece pratiktir. Çünkü karadut lekesi, olmamış meyve tanelerinin ya da yaprakların yardımıyla çok kolay şekilde çıkar. Biraz ham meyve ve yaprağını elinizde ezerek lekeli bölgelere sürerseniz, lekelerin hemen çıktığını fark edersiniz. Karadut lekesini kıyafet ve kumaş üzerinden çıkarmak biraz daha uğraş gerektirir. Kıyafetlerden karadut lekesini çıkarmak için Temiz Sözlüğün dut lekesi nasıl silinir yazısına göz atabilirsiniz.

Karadutlu dondurma tarifi, yumurtasız ve Yaz hafifliğinde! Bu kremsi pürüzsüz ferahlatıcıyı Yaz boyunca taze karadutlardan hazırlayabilir veya dondurulmuş karadutlar ile yıl boyunca Yaz lezzetini sofranıza taşıyabilirsiniz! Besleyiciliği, sağlığa faydaları ve mayhoş lezzetiyle karadutlu dondurma, meyveli dondurmalar arasında en sevdiklerimizden!

Karadutlu dondurma yapımı sadece 15 dakikanızı alacak ve siz bir yandan yemeklerinizi yaparken, dondurmanız da buzlukta dinlenerek ferahlatıcı biz lezzete dönüşecek. Malzemeler hazırsa hemen karadutlu dondurma tarifimize geçelim, ne dersiniz?

Pişirmeye Başla

Karadutlu Dondurma Tarifi

: Ellerinizi Boyaması İşin Eğlencesi ;

Malzemeler

- 4 kişi +
süt
2 su bardağı
krema
1 su bardağı
şeker
Yarım su bardağı
mısır nişastası
1 yemek kaşığı
karadut
2 su bardağı

Servis için

taze nane
2-3 yaprak
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

? Karadutlu dondurmanızın özellikle kremsi ve pürüzsüz olmasını istiyorsanız, yağ oranı yüksek süt kullanmanızı öneririz. Süt yağı miktarı ne kadar yüksek olursa, dondurmanız o kadar kremsi olur!

? Karadutlu dondurmanızı hazırlarken blenderınız yoksa mikser ile de çırpabilirsiniz.