ARAMA YAP
15 dk
Orta
4 kişilik
32930

Muzun doğduğu yer Malezya yarımadası, yani bize çok uzaklardan gelmiş. Rengini güneşin sarı tonlarından almış. İnsanoğluna 5000 yıldır şifa veriyor. Muzu Malezya’da tadanlar kasalara doldurup ülkelerine götürmüşler; böylece ilk yolculuğu başlamış. İlk olarak Hindistan’a, sonra Doğu Afrika, Kanarya Adaları ve İspanya’ya ulaşmış. 1516 yılında gezgin bir rahip olan Tomas de Berlanga bir seyahati sırasında muzu tatmış. Ağaç köklerini kasalara doldurup Karayipler’e götürmüş. Bu tarihten sonra özellikle Orta Amerika muz üretiminde dünyanın en iyisi olmuş.

Muz, dünyada en fazla tüketilen ve çiğ olarak yenebilen meyvelerden biri. 12’nci yüzyılda yüksek orandaki potasyum içeriğiyle muzun kalbe ve kas sistemine yararlı olduğunu keşfeden Çinli doktorlar, hastalarını muz ile tedavi ediyorlarmış. Halen Batı Avrupa ülkelerinde sadece tadı ve kokusu için aranan bu meyve, üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besin maddesi. Az gelişmiş ülkelerde çocuklar ihtiyaçları olan proteini ve diğer besinsel maddeleri muz yiyerek alıyorlar. Sporcular en fazla muz tüketen grubu oluşturuyor. Muzun içindeki potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırıyor ve sporcuların daha kolay hareket etmelerini sağlıyor.

Biz de bu yararlı ve lezzetli meyveden ev yapımı muzlu dondurma yaptık. Muzlu dondurma tarifi ile evde muzlu dondurma yapımının ne derece başarılı olduğunu görmenizi ve muzlu dondurma tarifi denemenizi tavsiye ediyoruz. Hatta muzlu dondurmayı, kakaolu dondurma tarifi ile birlikte deneyebilirsiniz. Muzlu dondurma yapımı çok kolay ve ortaya çıkan dondurma bir o kadar lezzetli. Ev yapımı dondurma tarifleri arasında ilgi göreceğine inandığımız bu farklı muzlu dondurma tarifi için reçetemize bir göz atın.

Muz Kabuğu Nasıl Değerlendirilir?

Faydaları saymakla bitmeyen ve tariflerimizde severek kullandığımız muzun kabuğunun da pek çok kullanım alanı olduğunu biliyor muydunuz? Temiz Sözlük'ün verdiği bilgilerle muz kabuğu nasıl değerlendirilir hemen öğrenin!

10 Meyveli Dondurma Tarifi

Dondurmayı genelde dışarıda yesek de evde meyveli dondurma yapımı oldukça kolay. Meyvelerden dondurma yapımı için biz tarifimizde kremayı tercih etsek de dileyenler kıvam verici özelliğiyle de dondurma yapımının en önemli maddesi salepli meyveli dondurma tarifi yapmak da mümkün. Çilek, karpuz, limon, şeftali ve daha bambaşka meyvelerden dondurma yapımı için tarifleri sizin için derledik. Buyurun evde meyveli dondurma yapımının detaylarına...

Muzdan Dondurma Kaç Kaloridir?

Bir top muzdan dondurma yaklaşık 65 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Muzlu Dondurma Tarifi

: Lezzeti Meyvesinde Gizli ;

Malzemeler

- 4 kişi +
muz, yerli, olgunlaşmış, küçük boy
6 adet
limonun suyu
Yarım adet
şeker
200 gram (g)
krema, soğuk
500 mililitre (ml)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Muzdan dondurma tarifi için başarı, başka ana malzeme olmadığı için muzun lezzetli oluşuna gizli. Bu yüzden tarifi lezzetli, mümkünse yerli muz ile uygulayın.

Servis Önerisi

Muzlu Dondurma Tarifi Servis Önerisi:

Tezgahlardaki birliktelikleri çok kısa sürse de muz ile çileğin birbirleriyle olan uyumunu servis ederken kullanmak üzere yakalamaya çalışın. Muzdan dondurma yapımı sonrası arzuya göre çikolata sos ve çilekle servis edin.