ARAMA YAP
10 dk
15 dk
Orta
8 kişilik
30227

Dondurma yemeyi daha eğlenceli kılan kornet külah, koni biçiminde hazırlanan bir pastane ürünüdür. İçine dondurma topları konan kornetler, kornet kalıpları çevresine sarılarak pişirilen açılmış şekerli hamurlarla hazırlanır. Yenilebilir bir kap görevi gören dondurma külahı yapımı fikri ise ilk defa 1896 senesinde New Jersey'de yaşayan ve bir İtalyan göçmeni olan İtalo Marcioni tarafından icat ediliyor. Marcioni, 1903 senesinde kornet külah patentini tescil ettirerek ürünü kendi himayesine alıyor. Dondurmanın sıcakla temas etmesi durumunda kolayca eriyen bir yiyecek olması üzerine kolay yenmesini sağlamak üzere düşünülmüş aslında.


Koni şekilli bu leziz şekerli hamur hem çıtır çıtır olması hem de lezzetiyle en az dondurma kadar sevilen bir tat. Üstelik illa hazır olarak satın almanıza gerek yok! Evde külah yapımı sanılanın aksine oldukça kolay. Külah yapımı için hazırladığımız dondurma külahı tarifi bu konuda size yardımcı olacaktır.


Unutmadan, hamurunuz tavada ya da tost makinesinde çok hızlı pişecektir. Pişirme esnasında hamurun yapışmaması için makine ya da tava yüzeyini yağlamayı deneyebilirsiniz. Kornet külah yaptıktan sonra dondurmanızı servis etmeden önce mutlaka külahlarınızın soğumasını bekleyin!


Kornet külah ile servis edebileceğiniz yine ev yapımı kakaolu dondurma ve limonlu dondurma tariflerimiz de buraya bırakıyoruz. Afiyetle…


Külah Kaç Kaloridir?


Normal bir kornet külah yaklaşık 20 kaloridir.


Tost Makinesinde Dondurma Külahı


Külah yapımı için hazırladığınız hamuru tost makinesine daire olacak şekilde ve ince bir formla dökün. Kızarana kadar iki tarafını da pişirip sıcakken şekil verin.


Tavada Külah Yapımı


Külah yapımı için hazırladığınız hamuru önceden ısttığınız tavaya daire olacak şekilde ve ince bir formla dökün. Kızarana kadar iki tarafını da pişirip sıcakken şekil verin.


Kağıttan Külah Yapımı


Kağıttan külah, özellikle mevlit, baby shower, doğum günü, düğün, kına gibi etkinliklerde konuklara şekerleme, lokum ikram etmek için şık ve kullanışlı bir alternatif. 2 adet farklı renk parlak kalın kağıt, makas, çift taraflı bant, yumuşak pelur kağıt ve yapıştırıcı kağıttan külah yapımı için yeterli malzemelerdir. Kolay yapım aşamaları için internetteki pek çok hobi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Pişirmeye Başla

Dondurma Külahı Tarifi

: Dondurmayı Eğlenceye Dönüştüren Çıtır Lezzet
Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +
tereyağı, eritilmiş
3 yemek kaşığı
pudra şekeri
Yarım su bardağı
yumurta
2 adet
un
5 yemek kaşığı
vanilin
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kornet külah yapımı için tereyağı yerine margarin de kullanabilirsiniz. Külahınıza aroma katmak isterseniz, çekilmiş, badem, fıstık, fındık gibi yemişlerle hamurunuzu lezzetlendirebilirsiniz. Külah hamuru pişince hemen şekil vermeniz gerekli. Eğer geç kalırsanız, hamur kırılır. Kornet külah şekillendirmede geç kaldıysanız, yeniden ısıtmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle hamur yeniden yumuşayacaktır.

Servis Önerisi

Dondurma Külahı Tarifi Servis Önerisi:

Sıcak olan hamuru, elinizde ya da bir şişe yardımıyla şekillendirin ve sertleşmesi için bekleyin. Tabii evde külah yapımı için hamur şekillendirme aracınız varsa onu da kullanabilirsiniz. Külahları kısa sürede tüketmelisiniz ve üzerine dilediğiniz dondurma ile servis edebilirsiniz. Dondurma toplarının üzerine biraz Carte d’Or Çikolata Sosu sıkabilir, kırılmış fındık veya fıstıkla servis edebilirsiniz.