ARAMA YAP
20 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
237 kcal
7042

Elmalı pasta genelde elmalı pay olarak da bilinir. Çok Amerika gibi görünen elmalı pay, aslında 1381 senesinden ilk defa İngiltere’de yapılmış. İngilizlerin elmalı pasta tarifinde, elmayla birlikte, incir, safran, armut ve kuru üzüm de konulurmuş. Ayrıca şu an bayılarak yediğimiz elmalı pastanın hamuru, 14. yüzyılda ‘coffin pastry’ yani tabut hamur olarak adlandırılıyor, pasta veya kek kalıbı kullanmak yerine tatlılar bu hamurların içerisinde pişiriliyor ve hamurlar yenmiyormuş.


Elmalı pay/pasta zaman içerisinde o kadar Amerikalılaşmış ki, ‘elmalı pay kadar Amerikalı’ gibi bir deyim ortaya çıkmış, hatta Amerikalı askerler İkinci Dünya Savaşı’na giderken ‘annem ve elmalı pay için’ diye gitmişler. Elmalı pastanın bu derece Amerikalılaşmasının sebebi ise Amerika’ya gelen İngiliz göçmenler, çok kültürlü her ülkede olduğu gibi Amerikan mutfağında bir çok farklı ülkenin tariflerini bulabilirsiniz.


Elma dört mevsim manavlarda görebileceğiniz bir meyve, ama elmalı pasta dört mevsim aklımıza gelen bir tatlı değildir, öyle değil mi? Bol tarçın ile yapılan elmalı pasta, hep kışı anımsatır ve genelde kışın yapılır ve yenir.


Artık ne kadar üzücü de olsa, yaz bitti ve mevsim sonbahara döndü, kazaklar, montlar yavaş yavaş dolaptan çıkmaya başladı, o zaman elmalı pasta zamanı da geldi! Elmalı pasta tarifimize geçelim!

Elmalı pasta gibi dünya lezzetlerinden biri olan Red Velvet pastayı da mutlaka deneyin!

Pişirmeye Başla

Elmalı Pasta Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Hamuru için

tereyağı, soğuk, küp doğranmış
250 gram (g)
un
400 gram (g)
pudra şekeri
3/4 su bardağı
yumurta sarısı
1 adet
tuz
çeyrek tatlı kaşığı

İçi için

kırmızı elma, rendelenmiş
4 adet
şeker, toz
4 yemek kaşığı
ceviz
1 su bardağı
tarçın
1 tatlı kaşığı

Üzeri için

pudra şekeri
1 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Elmalı pastada kullanacağınız elmaları karamelize ederken tarçını ekleyebilirsiniz, şeker ile beraber elmaya tadı daha çok geçecektir.

Servis Önerisi

Elmalı Pasta Tarifi Servis Önerisi:

Elmalı pastayı Carte d’Or Classic Kaymak dondurma ile servis edebilirsiniz.