Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 237

Elmalı Pasta Tarifi


Emre Ulu;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Elmalı pasta genelde elmalı pay olarak da bilinir. Çok Amerika gibi görünen elmalı pay, aslında 1381 senesinden ilk defa İngiltere’de yapılmış. İngilizlerin elmalı pasta tarifinde, elmayla birlikte, incir, safran, armut ve kuru üzüm de konulurmuş. Ayrıca şu an bayılarak yediğimiz elmalı pastanın hamuru, 14. yüzyılda ‘coffin pastry’ yani tabut hamur olarak adlandırılıyor, pasta veya kek kalıbı kullanmak yerine tatlılar bu hamurların içerisinde pişiriliyor ve hamurlar yenmiyormuş.


Elmalı pay/pasta zaman içerisinde o kadar Amerikalılaşmış ki, ‘elmalı pay kadar Amerikalı’ gibi bir deyim ortaya çıkmış, hatta Amerikalı askerler İkinci Dünya Savaşı’na giderken ‘annem ve elmalı pay için’ diye gitmişler. Elmalı pastanın bu derece Amerikalılaşmasının sebebi ise Amerika’ya gelen İngiliz göçmenler, çok kültürlü her ülkede olduğu gibi Amerikan mutfağında bir çok farklı ülkenin tariflerini bulabilirsiniz.


Elma dört mevsim manavlarda görebileceğiniz bir meyve, ama elmalı pasta dört mevsim aklımıza gelen bir tatlı değildir, öyle değil mi? Bol tarçın ile yapılan elmalı pasta, hep kışı anımsatır ve genelde kışın yapılır ve yenir.


Artık ne kadar üzücü de olsa, yaz bitti ve mevsim sonbahara döndü, kazaklar, montlar yavaş yavaş dolaptan çıkmaya başladı, o zaman elmalı pasta zamanı da geldi! Elmalı pasta tarifimize geçelim!

Elmalı pasta gibi dünya lezzetlerinden biri olan Red Velvet pastayı da mutlaka deneyin!

Elmalı Pasta Tarifi Malzemeleri

Hamuru için

250 gram (g)
tereyağı, soğuk, küp doğranmış
400 gram (g)
un
3/4 su bardağı
pudra şekeri
1 adet
yumurta sarısı
çeyrek tatlı kaşığı
tuz

İçi için

4 adet
kırmızı elma, rendelenmiş
4 yemek kaşığı
şeker, toz
1 su bardağı
ceviz
1 tatlı kaşığı
tarçın

Üzeri için

1 yemek kaşığı
pudra şekeri
Püf Noktası

Elmalı Pasta Tarifi Püf Noktaları

Elmalı pastada kullanacağınız elmaları karamelize ederken tarçını ekleyebilirsiniz, şeker ile beraber elmaya tadı daha çok geçecektir.

Servis Önerisi

Elmalı Pasta Tarifi Servis Önerisi

Elmalı pastayı Carte d’Or Classic Kaymak dondurma ile servis edebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 26.06.2020
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol