ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Orta
12 kişilik
380 kcal
5669

Hafif, kolay ve farklı tatlı tarifleri arayanlar için harika bir tarifle geldik: Supangleli tavuk göğsü! Çikolatalı ve vanilyalı lezzetleri bir arada kullanmayı sevenler için çok pratik ve lezzetli bir alternatif olacak!

Tavuk göğsü de supangle de kendi başına çok sevilen iki tatlı tarifi, bir araya geldiklerinde de hafif ve pratik bir tatlı olan supangleli tavuk göğsü tatlısını ortaya çıkarıyorlar. Alt katına yayılan tavuk göğsü tatlısının üzerine ise bol aromalı supangle geliyor ve konuklarınızı hayran bırakacak bir lezzet şöleni oluşuyor.

Supangleli tavuk göğsünün, alt kısmında kullandığımız katman aslında yalancı tavuk göğsüdür. Yani tavuk göğsünün oldukça kolay ve pratik hale getirilmiş versiyonudur! Supanglenin yapımı zor gibi görünse de az malzeme ile oldukça kolay bir şekilde hazırlanabiliyor. Supangleli tavuk göğsünde olduğu gibi, supangle pek çok tatlı tarifine de dahil olabiliyor. Bisküvili tatlılar, kekler ve hatta kurabiye tariflerini bile zenginleştiriyor.

Malzemeler hazırsa supangleli tavuk göğsü tarifinize geçelim mi, ne dersiniz?

Pişirmeye Başla

Supangleli Tavuk Göğsü Tarifi

: Farklı Tatlı Tarifleri Arayanlar İçin
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 12 kişi +

Tavuk Göğsü İçin

tereyağı
Yarım su bardağı
süt
5 su bardağı
şeker
1.5 su bardağı
un
1.5 su bardağı
nişasta
1 yemek kaşığı
vanilin
1 tatlı kaşığı

Supangle İçin

süt
5 su bardağı
şeker
1 su bardağı
kakao
3 yemek kaşığı
un
3 yemek kaşığı
nişasta
3 yemek kaşığı
bitter çikolata
100 gram (g)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Malzemeleri tencereye koyduktan sonra, supangle pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırmalısınız. Karışımın homojen bir kıvam alması ve pürüzsüz olması gerekmektedir. Tereyağını pişirme aşamasında değil, supangleyi pişirdikten sonra karışıma eklemelisiniz.