Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 115

Yalancı Tavuk Göğsü Tarifi


Tuğçe Aydemir;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Tatlıların en merak uyandıranlarından, tavuk göğsünün evde yapılan 'yalancı' halini yapıyoruz. Neden tavuk göğsü yerine yalancı tavuk göğsü tarifi paylaşıyoruz diye merak ederseniz, cevabımız belli. Tahmin ettiğiniz üzere yalancı versiyonunda daha pratik bir yöntem kullanılıyor.


Tavuk göğsü tatlısı ise, Romalılardan Bizans’a oradan Türk mutfağına geçmiş bir tariftir. Romalıların yemek kitabında, tavuk göğsü horoz etinden yapılır, haşlanan ve didiklenen et süt ile karıştırılır ve en son bal ile tatlandırılıp servis edilir. Tatlı günümüzde şeker ile yapılıp, Osmanlı saray mutfağında tatlının yapıldığı tepsinin altı hafifçe yakılarak kazandibi yaratılmış, bu iki tatlı halkın mutfaklarına da girmiştir ve günümüze kadar gelmiştir.

Tavuk göğsü ve supanglenin ne kadar uyumlu olabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi? Supangleli tavuk göğsü tarifimize de mutlaka göz atın!


Tavuk Göğsü Hazırlarken Gerçekten Tavuk Kullanılıyor mu?

Evet kullanılıyor. Gerçek tavuk göğsü yapılırken bir adet tavuk göğüs haşlanıyor ve çok ince bir şekilde didikleniyor. Ne kadar ince didiklenmesi gerektiğini tavuk göğsü yerken ağzına gelen ipe benzer parçalardan anlayabilirsiniz. Ancak bizim bugünkü konumuz tavuksuz olan versiyonu. Kolay yoldan mutfağınızda çok daha çabuk pişirebileceğiniz bu Yalancı Tavuk Göğsü tarifini kaçırmamanızı öneririz.

Gerçek tavuk göğsü tarifinin krema ile zenginleştirilmiş versiyonu için hemen kremalı tavuk göğsü tatlısı tarifimize göz atın!

Yalancı Tavuk Göğsü Tarifi Malzemeleri

5 su bardağı
süt
1,5 su bardağı
toz şeker
150 gram (g)
tereyağı
1,5 su bardağı
un, elenmiş
1 yemek kaşığı
nişasta
1 yemek kaşığı
vanilya özütü

Üzeri için

Yarım tatlı kaşığı
Knorr Tarçın
Püf Noktası

Yalancı Tavuk Göğsü Tarifi Püf Noktaları

Yalancı Tavuk Göğsünün sütünü fazla koyu kıvam alana kadar pişirmeyin, muhallebi kıvamından çok az sulu bir haldeyken ocaktan alın, oda sıcaklığında soğurken de tatlı biraz daha katılaşacaktır.

Servis Önerisi

Yalancı Tavuk Göğsü Tarifi Servis Önerisi

Ana malzemesi muhallebi olan bu tarifi istediğiniz gibi çeşitlendirmeniz mümkün. Hatta dilerseniz fırında üzerini dahi kızartabilirsiniz. Üzerine yapacağınız tarçın dokunuşu da eklenince, emin olun gerçek tavuk göğsünden hiçbir farklı kalmayacak.

Asıl Yayın Tarihi: 07.01.2020
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol