Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 385

Kupta Tiramisu Tarifi

: Küçük Porsiyonlu Efsane Lezzet
Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Kolay

Tiramisu kahveye batırılmış kedi dilleri, Mascarpone peynirli krema ve elenmiş kakao ile yapılan, bulutlar kadar hafif bir tatlıdır. Bir İtalyan tatlısı olan tiramisunun kelime anlamı ise “neşelendirmek”tir. Veneto ve Friuli-Venezia Giulia bölgelerine has bir tatlıdır.

Kupta tiramisunun tarihine bir göz atacak olursak, tiramisu 1960’larda ilk defa yapılması ile genç bir tatlı olarak değerlendirilebilir. İtalya’da ilk defa yemek kitaplarına 1960’larda giren tatlı, İngilizce yemek kitaplarında 1980’lerde yayınlanmaya başlanıyor. Tiramisu ile ilgili diğer tarih ise 17. Yüzyıla uzanıyor, Siena’da Grand Dük III. Cosimo onuruna yapıldığı söyleniyor, ancak genel bilgi 1960’ları gösteriyor.

Kupta Tiramisu Nasıl Servis Edilir?

Klasik kupta tiramisu sunumu, ayaklı yuvarlak cam kaplarda katmanları görünecek şekildedir. Yani kahveye batırılmış kedi dili bisküviler, üzerine Mascarpone peynirli ve krema olacak şekilde, en üste krema gelene kadar tekrar edilir. Kremanın üzerine de servisten hemen önce kakao elenir. Enfes kupta tiramisunun servisi işte bu kadar basittir!

Farklı Tiramisu Tarifleri

Evlerde ve dışarıda yapılan farklı tiramisular muhakkak karşınıza çıkmıştır. Zaten kedi dili ve Mascarpone’li krema ile yapılan tiramisunun, bu iki ana malzemesinin bazı alternatiflerini saymak isteriz! Mascarpone peyniri yerine Labne, kedi dili yerine ise Pandispanya veya Panettone kullanılan kupta tiramisu tarifleri de hazırlayabilirsiniz.

Alışverişimiz tamamsa, mutfağa geçelim ve kupta tiramisu yapmaya başlayalım!

Kupta Tiramisu Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

2 su bardağı
kahve, sert demlenmiş
6 adet
yumurta sarısı
1 su bardağı
şeker
Çeyrek tatlı kaşığı
tuz
1.5 su bardağı
krema, soğuk
2 su bardağı
mascarpone peyniri, yaklaşık 450 gram
16 adet
kedidili kurabiye

Üzeri İçin

1 dilim
bitter çikolata, rendelenmiş
4 yemek kaşığı
kakao
Püf Noktası

Kupta Tiramisu Tarifi Püf Noktaları

Bazen Tiramisu kremasının pişirildiğini duyabilirsiniz, bu kesinlikle yapmamanız gereken bir şey. Çiğ yumurta endişesi olan tanıdıklarınız mutlaka vardır, ancak benmari üzerinde çırpılan yumurta zaten güvenle tüketilecek bir hale gelmiş oluyor.

Aslına sadık kalınarak yapılacak bir Tiramisu’nun yumurtalarını çırpmamanızı rica ediyoruz.

Servis Önerisi

Kupta Tiramisu Tarifi Servis Önerisi

Bir bardak espresso ile servis etmenizi öneriyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol