Arzum İndirim
Kaç Kişilik: 4

Tiramisu

;
05.08.2021
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Kolay

Tiramisu kahveye batırılmış kedi dilleri, Mascarpone peynirli krema ve elenmiş kakao ile yapılan, bulutlar kadar hafif bir tatlıdır. Bir İtalyan tatlısı olan Tiramisu’nun kelime anlamı ise ‘neşelendirmek’tir. Veneto ve Friuli-Venezia Giulia bölgelerine has bir tatlıdır.

Burada daha önce bahsettiğim tatlıların geçmişi genelde birkaç yüzyıl geriye giderken, Tiramisu 1960’larda ilk defa yapılması ile daha genç bir tatlı olarak değerlendirilebilir. İtalya’da ilk defa yemek kitaplarına 1960’larda giren tatlı, İngilizce yemek kitaplarında 1980’lerde yayınlanmaya başlanıyor. Tiramisu ile ilgili diğer tarih ise 17. Yüzyıla uzanıyor, Siena’da Grand Dük III. Cosimo onuruna yapıldığı söyleniyor, ancak genel bilgi 1960’ları gösteriyor.

Tiramisu bir Hollywood filminde modern zaman kadınlarının sevdiği gizemli şey olarak da anlatılıyor bu arada.

Tiramisu Nasıl Servis Edilir?

Klasik sunum; ayaklı yuvarlak cam kaplarda katmanları görünecek şekildedir. Yani kahveye batırılmış kedi dili bisküviler, üzerine Mascarpone peynirli ve krema olacak şekilde, en üste krema gelene kadar tekrar edilir. Kremanın üzerine de servisten hemen önce kakao elenir.

Alternatif Tiramisular

Evlerde ve dışarıda yapılan farklı Tiramisu’lar muhakkak karşınıza çıkmıştır. Zaten kedi dili ve Mascarpone’li krema ile yapılan Tiramisu’nun, bu iki ana malzemesinin bazı alternatiflerini saymak istiyorum; Mascarpone peyniri yerine Labne, kedi dili yerine ise Pandispanya veya Panettone kullanabilirsiniz.

İtalyanların mutfağının kuvvetli olduğu bir gerçek! Tatlıları da yemekleri gibi hafif olur ve tadı hep damağınızda kalır! Kedidili Tatlısı ve Zabaglione, İtalyan mutfağının Tiramisu kadar lezzetli tatlılarından, mutlaka denemelisiniz diyoruz!

Alışverişimiz tamamsa, mutfağa geçelim ve Tiramisu yapmaya başlayalım!Tiramisu Malzemeleri

Ana Malzemeler

2 su bardağı
kahve, sert demlenmiş
6 adet
yumurta sarısı
1 su bardağı
şeker
Çeyrek tatlı kaşığı
tuz
1 buçuk su bardağı
krema, soğuk
2 su bardağı
mascarpone peyniri, yaklaşık 450 gram
16 adet
kedidili kurabiye

Üzeri İçin

1 dilim
bitter çikolata, rendelenmiş
4 yemek kaşığı
kakao
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Tiramisu Püf Noktaları

Bazen Tiramisu kremasının pişirildiğini duyabilirsiniz, bu kesinlikle yapmamanız gereken bir şey. Çiğ yumurta endişesi olan tanıdıklarınız mutlaka vardır, ancak benmari üzerinde çırpılan yumurta zaten güvenle tüketilecek bir hale gelmiş oluyor.

Aslına sadık kalınarak yapılacak bir Tiramisu’nun yumurtalarını çırpmamanızı rica ediyoruz.

Servis Önerisi

Tiramisu Servis Önerisi

Bir bardak espresso ile servis etmenizi öneriyoruz.

Asıl Yayın Tarihi: 13.06.2019
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol