ARAMA YAP
20 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
109 kcal
16234

 


Kış geldi ve yeniden kereviz tezgahlara geldi. Kereviz vitaminler ve mineraller açısından çok zengin bir sebzedir. A, K ve C vitaminleri, potasyum ve fosfat deposudur. Ayrıca düşük glisemik endeksine sahip olduğundan, kan şekerinde ani değişimler yaratmaz.


Kereviz çorbası gibi bir kaç sebzenin birleşimi ve devreye mutfak robotunun girmesiyle oluşan sebze çorbalarını, ben çocukken evimizde annem yapardı ve genelde bu çorbaların adı bulunamadığından ‘otur da ye çorbası’ denilirdi. Çok pratik olan sebze çorbaları, aynı zamanda çok besleyicidir ve zengin içeriklerinden dolayı uzun süre tok tutarlar.


Kereviz çorbası dışında, kerevizi sıcak olarak zeytinyağlı veya fırında, soğuk olarak da rendeleyerek, ceviz, yoğurt ve yeşil elma ile tüketebilirsiniz. Biz şimdi içinizi ısıtacak, kereviz çorbası tarifimizi paylaşıyoruz. Alışveriş tamamsa, mutfağa geçelim!


Kerevizi hafif ve çıtır bir şekilde tüketmek isterseniz de sizi fırında kereviz tarifimize davet edelim!

Pişirmeye Başla

Kereviz Çorbası Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
kereviz
1 adet
patates
1 adet
havuç
2 adet
soğan
1 adet
tereyağı
1/2 yemek kaşığı
Knorr Et Suyu Bulyon
1 adet
su, sıcak
5 su bardağı
tuz
1 tutam
Knorr Karabiber
1 tutam
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Çorbada zengin bir kereviz tadı istiyorsanız, kerevizleri tencereye koymadan önce, kenarları çok hafif renk alacak şekilde 220 derece fırında zeytinyağı ve sarımsak ile pişirip, sonra tencereye koyabilirsiniz. Sadece kereviz çorbası değil, tüm çorbalarda uygulayabileceğiniz diğer bir püf nokta ise, çorbanın içine bir ‘bouquet garni’ yani baharat bohçası koyabilirsiniz. Bu baharat karışımı, defne yaprağı, taze kekik, tane karabiber ve maydanoz sapının bir tülbente konulması ile yapılır. Bu karışım, çorba ve yahnilere çok zengin bir tat veriyor, çorba piştikten ve tüm aromasını verdikten sonra çorbadan çıkarılıyor.

Servis Önerisi

Kereviz Çorbası Tarifi Servis Önerisi:

Dilerseniz kereviz sapı ile sunabilirsiniz.