ARAMA YAP
20 dk
30 dk
Orta
12 kişilik
15916

Sütlü Nuriye tatlısı, nam-ı diğer ihtilal baklavası ismini yakın Türkiye tarihinden alır. Hatta 12 Eylül darbesinin ülkeye kattığı tek güzel şey diyebiliriz! Sütlü Nuriye hikayesi ise özetle şöyle: 80’li yıllardaki darbe günlerinde bir paşa baklava fiyatlarından yakınır ve İstanbul’da 420 lira olan baklava fiyatlarının 340 liraya indirilmesi emredilir. Bu fiyatlarla çalışamayacak baklavacılar çözümü daha uygun fiyatlı malzemelerle yapılacak bir baklava yapmakta bulurlar. Böylece fıstık gider, yerine fındık gelir. Tabii bir de tartıda ağır çeksin diye şerbetine süt eklenir.


Baklavacıdan, baklava alıp da yemek çok güzeldir ama evde yapılmış baklavanın tadı bambaşka olur. Elbette evde baklava hamuru hazırlamak da meşakkatli bir iş. Zaman konusunda tasarruf etmek isterseniz hazır baklava yufkası da imdadımıza yetişiyor. El açması Sütlü Nuriye tatlısı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak lokum gibi hazır yufkadan Sütlü Nuriye tarifi ile karşınızdayız. Haydi tezgahınız hazırsa, başlıyoruz!

Sütlü Nuriye Kaç Kaloridir?

1 porsiyon Sütlü Nuriye yaklaşık 383 kaloridir. Yapılışında un, şeker kullanıldığı için glisemik indeksi yüksek bir besindir. Bu nedenle diyet yapanlar, şeker hastalığı olanlar tüketimine dikkat etmeli ya da sınırlandırmalıdır.

Pratik Baklava Tarifi

Evde kolay baklava yapmak isteyenler, bu tarif sizin için. Bayramların geleneksel şerbetli tatlısı baklavayı, bu bayram da ağzınız tatlansın diye hem cevizli hem Antep fıstıklı yaptık. Pratik Baklava tarifi için hemen videoyu izleyin.


Elmalı Pratik Baklava Tarifi

Geleneksel sofraların vazgeçilmesi baklavayı elma tadıyla hafifletip dondurma ile servis ediyoruz. Hafif tatlı arayanlar için buyurun!

Pişirmeye Başla

Sütlü Nuriye Tarifi

: Hazır Yufkadan Tatlı Bir Sürpriz
Emre Ulu;

Malzemeler

- 12 kişi +
yufka, baklavalık
50 yaprak
eritilmiş tereyağı, köpüğü alınmış
300 gram (g)
fındık, file
300 gram (g)

Şerbeti İçin

şeker
3 su bardağı
süt
3 su bardağı
su
1,5 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Hazır yufkadan Sütlü Nuriye yapımı için kullanacağınız yufka hassas ve ince olacağı için sıcak şerbete dayanamaz. Şerbetinizi soğuduktan sonra dökmelisiniz. İçerisine file fındık yerine ince çekilmiş ceviz içi kullanabilirsiniz. Dilerseniz Antepfıstığı ile üzerini süsleyebilirsiniz.

Servis Önerisi

Sütlü Nuriye Tarifi Servis Önerisi:

Sütlü Nuriye tatlısını taze demlenmiş bir çay ya da keyfinize keyif katacak, kolay ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz şifa dolu Lipton bitki çaylar ile servis edebilirsiniz.