ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Orta
8 kişilik
2884

Çay saatlerinin en sevilen tariflerinden biri olan kadayıf tatlısını hazırlıyoruz bugün hazırsanız!


Kadayıfı tatlıcılardan sipariş etmeye veya vitrinlerden seçip almaya çok alışığız ama aslında evde de kolayca hazırlanabiliyor bu leziz tatlılar.


Bugün paylaşacağımız evde kadayıf tarifi, fırında kadayıf tarifi çeşitlerinin en pratik versiyonlarından biri. Üstelik leziz mi leziz Antep fıstığıyla hazırlanıyor!


Antep fıstıkları ve tel kadayıflar hazırsa sizi mutfağa alalım ve Antep fıstıklı kadayıf tarifine geçelim!


Kadayıf Tarifi Püf Noktaları


Kadayıf tatlısı püf noktaları, çay saatlerinize hazırlayacağınız kadayıfınızın en kolay şekilde başarıya ulaşmasını sağlayacak. Neymiş peki bu püf noktaları derseniz anlatalım. Öncelikle kadayıf tatlısını tepsiye düzgünce yerleştirdikten sonra üzerine bir tepsiyle bastırmamız gerekiyor. Bu, pişme aşamasında kadayıfın formunu korumasını sağlayacak.


Pişen kadayıfların şerbetle buluşma anı da çok kritik. Fırından çıkan tatlı, ılık şerbetle buluşturulmalı. Böylece kadayıf tatlınız ne hamura dönüşür ne de kuru kalır.


Kadayıf Tarifi Kaç Kaloridir?


Dondurmalı kadayıf tatlısı tarifimizin bir porsiyonluk miktarı ortalama olarak 450 kaloridir. Bol kalorili bu tarif, diyettekilerin tercih etmesini pek önermediğimiz tatlı tariflerinden. :)


Yine de arada kendinizi şımartmak için hazırlayabilir ve dondurmalı kadayıfın lezzetine varabilirsiniz. :)


Kadayıf Tarifi Servis Önerileri


Fıstıklı kadayıf tarifinin en güzel sunumu bize göre dondurmayla oluyor. Dondurma dışında önerimiz ise soğuk sütten yana olacak. İnek sütü, keçi sütü, badem sütü, fındık sütü veya Hindistan cevizi sütü tüketebilirsiniz afiyetle!


Çay Saatlerinize En Az Kadayıf Tarifi Kadar Yakışacak Birbirinden Leziz Üç Farklı Tarif


Çay saatlerinin lezzeti börekle, poğaçayla, kısırla olduğu kadar; birbirinden leziz tatlılarla da çıkıyor. Bu tatlıların da şahı -kimseyi gücendirmeyelim ancak- şerbetli olanlar! Şerbetli tatlı sevenler için enfes önerilerimiz var. Hepsi birbirinden farklı ancak bir ortak noktaları var bu leziz tariflerin. Hepsi kadayıfla yapılıyor. :) Haydi gelin inceleyelim her birini ayrı ayrı.


Öncelikle kolay kaymaklı tel kadayıf tarifiyle başlayalım listemize. Bu kolay tatlı tarifimiz, mutfakta yeni olanların dahi zorlanmadan yapabileceği bir tarif. Kendinize ve elinizin lezzetine güvenmiyorsanız dahi çekinmeyin, mutfağa girin bu tarifle. Çay saatine enfes bir tarif çıkartacağınız kesin!


Sıra geldi, fıstıklı kadayıfa daha uygun fiyatlı bir alternatif arayanları sevindirmeye. Ceviz, Antep fıstığının uygun fiyatlı ulaşılabilir alternatifi olarak sık sık tatlılarda kullanılıyor. Hatta bazıları, Antep fıstıklı tatlıları sevmediği için ceviz tercih ediyor. Her ne sebeple olursa olsun, kadayıfınızı Antep fıstığı yerine cevizle hazırlamak için cevizli kadayıf tarifimizi kullanabilirsiniz. Bulabileceğiniz en pratik kadayıf tariflerinden biri kendisi. :)


Şerbetli tatlılarla sütlü tatlıları birleştiren bir tarifle listemize son veriyoruz. Muhallebili kadayıf tarifi, tam misafirlere hazırlamak için! Özellikle de damak zevkinden emin olamadığınız misafirlerinize. Şerbetli tatlı sevenler de sütlü tatlı sevenler de bu tatlıya bayılacak çünkü.

Pişirmeye Başla