ARAMA YAP
15 dk
60 dk
Kolay
4 kişilik
350 kcal
4722

Sokak lezzetleri arasından en çok sevilen ve eski zamanlardan beri adeta bir geleneği devam ettiren halka tatlısı tarifi ile karşınıza geldik.


Şekerpare, revani, Kemal Paşa tatlısı gibi şerbetli tatlılar grubunda yer alan halka tatlısı, çıtırlığı ve lezzetiyle diğer tatlılardan ayrılmaktadır.


Gevrek bir kıvama sahip olan halka tatlısı yediden yetmişe herkesin gönlünde taht kurmuş, çay saatlerine tatlı bir hava katmış ve sokakta oynayan çocukların favori tatlısı olmuştur. Hal böyle olunca biz de kolay halka tatlısı tarifini sizlerle paylaşmak istedik. Kısaca lezzetini bilmeyen kalmasın istiyoruz!


Özel bir hamur olan pataşu hamuru ile hazırlanan evde halka tatlısı tarifi, tadını şerbetinden ve çıtırtısını hamurundan alan bir tatlı.


Orijinal halka tatlısı tarifini sizinle paylaşmadan önce, halka tatlısı malzemelerine değinmek istiyoruz. Halka tatlısı malzemeleri her evin mutfağında bulunan temel malzemeler ile yapılmaktadır. Tereyağı ile kıvam, irmik ile çıtırlık, nişasta ve diğer temel hamur malzemeleri ile lezzet kazanan halka tatlısı nerenin, gelin göz atalım.


Halka tatlısı her yörede bol bol bulabileceğimiz enfes bir tatlı. Bu çıtır çıtır tatlımızın meşhur olduğu ve patent aldığı ilimiz ise Adana’dır.


Tatlımızı anlatırken biz yeterince heyecanlandık. Sizi de daha fazla heyecanlandırmamak için halka tatlısı yapımına geçiyoruz.


Halka tatlısı için ilk olarak küçük bir tencereye şeker ve su ekleyip kaynamaya bırakıyoruz. Şerbetimiz kaynayınca altını kısıp limon suyu ekliyoruz ve ocaktan alıyoruz.


Tatlımızın hamuruna geçiyoruz şimdi de. Tereyağı ve suyu orta boy bir tencerede ekleyip orta ateşte eritiyoruz. Eriyince içerisine unu ekleyip, 5' orta ateşte kıvam alana dek karıştırıyoruz ve dinlenmeye bırakıyoruz.


Soğuyan hamura irmik, tuz, nişasta ve yumurta ekleyip, pürüzsüz bir kıvam alana dek karıştırıyoruz ve harcımızı yıldız uç takılmış sıkma torbasına alıyoruz.


Geniş bir tencerede ayçiçek yağını orta ateşte ısıtıyoruz. Yağ ısınınca halka şeklinde hamuru sıkarak, her bir yüzünü 2'şer dakika renk alana dek kızartıyoruz.


Kızaran tatlıları yağdan alıp şerbete bırakıyoruz. 1' dinlendirip, servis tabağına alıyoruz.


Halka Tatlısı Tarifi Servis Önerileri


Halka tatlısını sokakta yürürken yemenin lezzeti ayrı bir güzel biliyoruz ama biz şimdi tatlımızı evde servis ederken yanına ne gider ona değineceğiz. 


Halka tatlısının uçlarını çikolata ve fıstığa bulayıp, yanında bir fincan taze demlenmiş çay ile servis edebilirsiniz. 


Halka Tatlısı Tarifi Püf Noktaları


Halka tatlısı oldukça dikkat ve özen isteyen bir tarif. Tatlımızın hamurunu hazırlarken katı malzemeleri yavaş yavaş eklemeli ve çırpma teli yardımı ile karıştırmalısınız.


Halka Tatlısı Tarifi Kaç Kaloridir?


Sıra geldi kafalarımızı kurcalayan detaya. Bir halka tatlısı kaç kalori merak edenler için minik bir araştırma yaptık ve sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Halka tatlısı kalori miktarı oldukça fazla bir tatlı. Bir adedinde 350 kalori bulunmaktadır. Kilo kontrolü yapıyorsanız mutlaka dikkat etmelisiniz.


Halka Tatlısı Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Halka tatlısı tarifini sevenlere 3 tane birbirinden lezzetli tarifi de paylaşmak istiyoruz. İlk olarak tarçınlı lokma tatlısı, ardından ballı lokma tatlısı ve son olarak da churros tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla